Japon firması Mitsui & Co'nun, Ocak 2016 -Aralık 2018 tarihleri arasında yürütülecek "Sürdürülebilir Türk Boğazlar Sistemi-Çanakkale Boğazı" projesi için Deniz Temiz Derneği/TURMEPA'ya fon ayıracağı bildirildi.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA'dan yapılan açıklamaya göre, Çanakkale'nin Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde gerçekleştirilecek projeyle Türkiye ve dünyanın en önemli geçiş yollarından Çanakkale Boğazı'nın karadan ve özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak hedefleniyor.
Özellikle boğaza doğrudan etkisi olan kişilere bire bir uygulanması planlanan projenin hedef kitlesini üniversite öğrencileri, balıkçı kooperatifleri, yerel yönetimler, özel sektörden üst düzey isimler ve turizm sektörü çalışanları oluşturuyor.
Proje kapsamında, eğitim konseptlerinin mümkün olduğunca gerçek hayatı yansıtan bir formatta geliştirilmesi ve deniz ekosistemi ile su kirliliğinin getireceği sonuçların anlatılarak "bindiğin dalı kesme" mesajının verilmesinin yanı sıra yerinde ve toplu eğitimlerle kongreler şeklinde aşamalandırılan projeyle öğrenilenlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor.
Yetişkinlere uygulanacak eğitimlerin etkisinin belirlenmesi için tüm katılımcılara ölçme ve değerlendirme testleri uygulanacak ve sonuçlar proje sonunda Deniz Temiz Derneği/TURMEPA tarafından yayınlanacak.
Projedeki eğitim setleri; Çanakkale ekosisteminin günümüzdeki durumuyla ilgili insanları aydınlatmak, yasak, yanlış ve aşırı avlanmanın insan yaşamına yapacağı olumsuz etkilere dikkati çekmek, atıkların doğru ve etkili bir şekilde ayrıştırılma yollarını öğretmek, temiz ve hijyenik bir deniz ile kıyı şeridinin turizm sektörüne getireceği olumlu etkileri göstermek gibi konuları kapsıyor.
Bölgedeki eğitim döngüsü, öncelikli olarak Çanakkale'deki ilçelere projeyi tanıtmak, görseller sergileyerek ilgi toplamak ve bilinirlik oluşturmakla başlayacak. Eğitimler ise toplu olarak değil, iş yerlerine ve hedef kitle mekanlarına gidilerek verilecek.
Projenin 1. yılında, eğitim danışma kurulu ve eğitim setleri oluşturulacak ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Deniz Elçileri Topluluğu kurulacak. Ayrıca Deniz Ticaret Odası ile iş birliği yapılacak, yerel yönetimler ziyaret edilecek, proje tanıtılacak, kıyı temizleme etkinliği, ölçme ve değerlendirme yapılacak, fakülte ve iş yerlerindeki eğitimlerin yanı sıra toplu eğitim programları düzenlenecek.
Kıyı şeridine bilinçlendirme görsellerinin asılacağı 2. yılda ise civar köylere eğitime gidilecek, balıkçı tezgahı aktivitesi yapılacak ve proje eğitimi alan konuşmacılar halkla bir araya gelerek beyin fırtınası yapacak.
Projenin 3. yılında da eğitimler devam edecek, proje filmi oluşturulacak, üniversitenin kilden yapacağı sardalya çalışması sergilenecek ve proje, kapanış kongresiyle sona erecek.