Bulgaristan'a iki günlük resmi ziyaret için gelen İngiltere Başbakanı David Cameron Başbakan Boyko Borisov ile görüştü. Cameron daha sonra Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edildi.

Borisov-Cameron görüşmede, özellikle terörizm riski ve sığınmacıların göçü ile ilgili sorunları ele aldıkları belertildi.
Görüşmenin ardından açıklama yapan Camerona, Bulgaristan'a 16 yıl aradan sonra gelen ilk İngiltere Başbakanı olmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, "Sorunların çapı büyük ancak onları çözebileceğimize inanıyoruz" dedi.
Göç sorununa değinen Cameron, Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırlarının sağlamlaştırılmasının şart olduğunu belirterek, "AB kaçak göçmenleri yakalayarak onları geri yollayabilmelidir" dedi
Bulgaristan'ın AB'nin dış sınırlarını koruma görevini başarı ile yürüttüğünü, cuma günü ülkenin Türkiye ile ortak sınırını ve Karadeniz kıyısında bulunan Burgaz şehrini ziyaret edeceğini ifade eden Cameron, "Bu krizle nasıl baş ettiğinizi bizzat görmek isterim" dedi.
Terörle mücadelede alınan özellikle tasnifli bilgi alışverişinin çok önemli olduğunun altını çizen Cameron, yolcu listeleri ve kaçak silah ticareti konusunda veri mübadelesinin önemine vurgu yaptı. Cameron, Irak ve Suriye'deki DAEŞ'in yok edilmesi gerektiğini, İngiltere savaş uçaklarının oradaki mevzilere başarılı darbe indirdiğini de sözlerine ekledi.
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, konuğu Cameron ile yakın dost olduklarını belirterek, Britanya Parlamentosu'nun DAEŞ'e karşı mücadele konusunda verdiği desteğinden ötürü kendisini tebrik ettiğini söyledi.
Başbakan Borisov, Cameron'a bazı coğrafi bilgileri verdiğini dile getirerek, "Bulgaristan'ın Türkiye ile gerek kara gerekse deniz sınırlarının, Yunanistan'ın Türkiye ile olan sınırlarından daha uzun olduğunu söyledim" dedi.
Borisov, Büyük Britanya'nın uluslararası alanda Bulgaristan'a verdiği destek için teşekkür etti.
Daha sonra Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edilen David Cameron, Sofya'daki bazı bilişim teknoloji araştırmalarının yapıldığı bir merkezi ziyaret etti.
Basına kapalı olarak sürecek Cameron'un yarınki programında, Bulgaristan-Türkiye sınırı ve Burgaz şehrine ziyaretler yapması öngörülüyor.