Silah edinmenin anayasal güvence altında olduğu ABD, kitlesel saldırıların önüne bir türlü geçemezken, 2013 başından bu yana bu türdeki binden fazla olayda, bin 316 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 732 kişi yaralandı.

"Özgürlükler ülkesi" olarak bilinen ABD'de, bazı konularda "özgürlük" gerekçe gösterilerek verilen haklar, çok sayıda insanın hayatına veya yaralanmasına neden olabiliyor. Silah edinme hakkı da bunlardan biri.

CNN, MSNBC, The Washington Post, The Economist gibi önde gelen medya kuruluşlarının desteğiyle, 4 veya daha fazla kişinin ölmesi ya da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar, "Kitlesel Saldırıları İzleme (Mass Shooting Tracker)" sisteminde 2013 yılından bu yana listeleniyor. 

Buradaki rakamlara göre, 2013 yılında bu türdeki 363 olayda 502 kişi yaşamını yitirirken, bin 266 kişi yaralandı. Benzer şekilde, 2014'teki 336 olayda 383 kişi öldü, bin 239 kişi yaralandı. Bu yıl başından 20 Ekim'e kadar olan süreçte de 337 olay gerçekleşti. Bu olaylarda 431 kişi hayatını kaybederken, bin 227 kişi çeşitli yerlerinden yara aldı. 

Toplama rakamlara bakıldığında da olayların listelenmeye başlandığı 2013 başından bu yana gerçekleşen bin 36 olayda, toplam bin 316 kişinin öldüğü, 3 bin 732 kişinin yaralandığı ortaya çıktı.  

Her yıl 10 binden fazla insan öldürülüyor  

Listede, 4'ten az kişinin ölümüne veya yaralanmasına yol açan olaylar ise "bireysel eylem" kapsamında değerlendirilerek listeye alınmadı. Ancak, ABD'de yaşanan tüm silahlı eylemler dahil edildiğinde, aslında her yıl ortalama 10 binden fazla kişinin ateşli silahla öldürüldüğü ortaya çıkıyor. 

Obama'nın mücadelesi sonuçsuz kaldı

ABD genelinde sivillerin elinde yaklaşık 300 milyon civarında ateşli silah bulunduğu tahmin ediliyor. Araştırma şirketi PEW'in yaptığı çalışmaya göre, ABD nüfusunun üçte biri evinde bir ya da daha fazla silah bulunduğunu beyan ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama, her okul baskının ardından Beyaz Saray'da basının karşısına çıkarak silah satışının düzenlenmesi gerektiği, böylece bir çok hayatın kurtarılabileceğine ilişkin açıklamalar yapmasına rağmen, kendi partisinden bile yeterli desteği alamadı. ABD siyasal sisteminde lobilerin etkisi de burada kendisini hissettiriyor ve Obama'nın çağrıları silah lobilerinin Kongre üzerindeki gücü nedeniyle yasal eyleme dönüşemeden unutuluyor.