ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığını kabul etmediği yönündeki sözlerine ilişkin, "Irak'ta Türk ordusuna ait bu küçük birlik, eğitim amaçlı olarak, Irak yönetiminin rızasıyla zaten bir süreden beri orada bulunuyordu" dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bakanlık yetkilisi, AA muhabirinin sorusu üzerine, Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığını ve İbadi'nin Irak yönetiminin bu konuda izinlerinin alınmadığı yönündeki iddialarını değerlendirdi.

Türkiye'nin Irak'ta, Irak yönetiminin izniyle, eğitim amaçlı olarak küçük bir birliğinin bulunduğunu belirten Amerikalı yetkili, "Bu, savaş birliği konuşlandırılması durumu değil, eğitim amaçlı küçük bir birlik ve zaten orada bulunuyorlardı. Türkiye birliğini orada tutmak istediğini ve daha fazla asker konuşlandırmayacaklarını söyledi" ifadesini kullandı.

Yetkili, meselenin Türkiye ve Irak yönetimleri arasında konuşulması gereken bir durum olduğunun altını çizerek, "Ancak bence bu küçük ve eğitim amaçlı, Irak yönetiminin izniyle orada bulunan bir grup ve orada yeni değil" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Irak'taki birliğin eğitim amaçlı olarak bulunduğu yönündeki sözlerine katıldığını ifade eden yetkili, "Evet. Türkiye orada Irak yönetiminin izniyle Peşmergelerin eğitimi amaçlı olarak bulunuyor" dedi.