Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, Erbil kentindeki Saad Abdullah Konferans Salonu'nda katıldığı "Dünya Jenoside Günü" programından sonra gazetecilere "Türk askerlerinin nöbet değişimi" hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Irak genelinde ve özellikle Kürt bölgesinin istemediği bir terör savaşının içerisine girildiğini ifade eden Mustafa, "Bu krizden kurtulmak için uluslararası düzeyde yardım talebinde bulunduk. Daha öncede yabancı güçlerin bölgede olması hususunda taraflar arasında ikili bir anlaşmaya varıldı. Türk askerlerinin o bölgeye gelmesi konusunda daha önce Irak merkezi hükümeti ve Musul ili yetkilileri arasında böyle bir anlaşma yapılmıştı" dedi.

Taraflar arasında yapılan anlaşmada "Türk güçlerinin bölgede faaliyet göstermesi" ifadesinin geçtiğini hatırlatan Mustafa, "Söz konusu anlaşma içerisinde o güçlerden bahsedilmişti. Eğer bu anlaşmada bir değişiklik meydana gelmiş ise tekrar masaya oturulmalıdır" şeklinde konuştu.

Son olarak Türk askerlerinin Musul'un Başika kasabasına yerleşmesinin gereğinden fazla büyütülüp, abartıldığına değinen Mustafa, "Irak'ın diğer bölgelerinde nelerin meydana geldiğini biliyoruz. Bu yüzden ortak çıkarlara zarar verecek açıklamalardan uzak durulmalıdır" ifadelerini kullandı.