Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamer Kasım, "Türkiye'den birtakım ürünleri almaması, almadığı ürünlerin fiyatını Rusya içerisinde arttıracağı için Rusya'da enflasyon baskısına da neden olur" dedi.

Prof. Dr. Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesine Rusya'nın verdiği tepkinin aşırı olduğunu söyledi.

Ukrayna krizinin ardından Batı'nın Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımlara Türkiye'nin katılmadığını anımsatan Kasım, "Hem Batı tarafından böyle bir yaptırıma uğrayan Rusya bir de ekonomik anlamda Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlardan dolayı enflasyon baskısı ile karşılaşırsa bunun Rus ekonomisine zarar vereceği açık. Bu da Rusya açısından çok rasyonel değil" diye konuştu.

Rusya'nın, Türkiye'ye turistlerin gelmesine yönelik seferleri de durdurduğunu dile getiren Kasım, "Bunun yanında 1 Ocak 2016'dan itibaren vizesiz geçiş uygulamasını kaldıracağını duyurdu. Bunların hepsini Rusya'nın paket olarak uygulamaya kalkması demek, sadece Türkiye'ye değil Rusya'nın da ekonomisine çok ciddi bir darbe anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın sebze meyve alımı gibi diğer konularda bazı kısıtlamalara gitmesinin kendi iç piyasasını da olumsuz etkileyeceğini belirten Kasım, şöyle devam etti:
Rusya bu ürünleri bir şekilde almak zorunda. Türkiye'den domates almıyorsa bu domatesi iç piyasaya sunmak zorunda. Bunu da başka kaynaktan alması gerektiği anlamına geliyor. O da daha pahalıya alacağı anlamına gelir. Bu olay da Rusya'da gıda fiyatlarında artışa neden olur. Gıda fiyatlarındaki artış da otomatik olarak Rusya Federasyonu'nda enflasyona yansır. Enflasyon artışına neden olur."