ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da konuşan Obama, Kasım ayında örgüte karşı en fazla hava operasyonunu gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 
Sadece son birkaç hafta içerisinde düzenlenen hava operasyonlarında  DAEŞ yöneticilerinin öldürüldüğünü ve örgütün petrol çıkarma altyapısına hasar verildiğini söyleyen Obama,  DAEŞ'in yaz aylarından bu yana ne Suriye'de ne de Irak'ta kazanım elde edemediğini de vurguladı.
 
'Zorlu süreç'
 
IŞİD'le mücadelenin hem ABD hem de müttefikleri için zorlu bir süreç olduğunu söyleyen Obama, operasyonların süreceğini ifade etti ve "Vermek istediğimiz mesaj net.  DAEŞ'in liderleri bizden saklanamaz: Sırada siz varsınız" dedi.
 
Obama Çarşamba günü de Virginia Eyaleti'ndeki Terörle Mücadele Karargahı'nı ziyaret ederek brifing alacak ve bir konuşma yapacak.
 
İki ziyaret, San Francisco'nun San Bernardino kasabasında düzenlenen ve 14 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıların ardından planlanmıştı.
 
ABD Başkanı'nın, yükselen DAEŞ saldırısı endişelerini yatıştırmaya çalıştığı yorumları yapılıyor.
Son haftalarda yapılan anketlerde ABD'liler arasındaki 'terör saldırısı' endişelerinin hızla arttığına işaret etmişti. Bir anketten ABD'lilerin yüzde 70'inin ABD'de bir saldırı ihtimalini 'oldukça yüksek' bulduğu sonucu çıkmıştı.