ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından iş adamı Donald Trump'ın İslam karşıtı söylemlerine sert tepki gösteren uzmanlar, bu tür nefret söylemlerinin İslamofobi ve ırkçılığı tetiklediğini belirtiyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan "Amerikalı Müslüman Gençler" (Muslim American Youth) adlı kitabın yazarları New York Üniversitesi Lisansüstü Çalışmalar Öğretim Üyesi Prof. Dr. Michelle Fine ve Doç. Dr. Selçuk R. Şirin, AA muhabirine, ABD'deki Müslüman toplum ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Michelle Fine, Trump'ın nefret söylemlerinin özellikle ABD’deki ırkçı beyazlar tarafından memnuniyetle karşılanmasına tepki gösteren Fine, "Maalesef bu korkunç bir kültürün beslenmesi demek. Trump ve yandaşları ABD anayasasını ihlal ediyor. ABD’nin demokrasiye taahhüdünü çiğniyor. ABD'nin değerlerine ters davranıyor. Trump'ın açıklamaları ABD’de yaşayan herkes için dehşet verici bir durum" dedi.

Destek verenlerin yanı sıra ABD'de birçok kesimin Trump'a tepki gösterdiğini hatırlatan Fine, "Bütün Müslümanların ayrım yapılmaksızın ABD’ye girmelerine izin verilmeli" şeklinde konuştu.

"Dünya genelinde tepki gelmesi Trump’ın işine geliyor"

New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Selçuk Şirin de Müslümanlara karşı kullandığı sert sözlerle dünyanın tepkisini çeken Donald Trump'ın,  ABD'yi dünyadan koparmak isteyen ve pasaportu dahi olmayan kesimlere hitap ettiğini söyledi.

Trump'ın hedefinin Cumhuriyetçi Parti'de oyların yüzde 50'sini almak olduğunu ifade eden Şirin "Dünya genelinde tepki gelmesi Trump’ın işine geliyor. New York Times başta olmak üzere bütün medya Trump'ı eleştiriyor günlerdir. Fakat sıkıntı şu, Trump'a destek verenler bunları izlemiyor" şeklinde konuştu.

Avrupa'daki demografik yapıyla ABD'deki yapının farklı olduğunu belirten Şirin, "Avrupa ve ABD çok farklı iki mecra. Avrupa'da tarihten gelen bir İslamofobi var. Türk korkusu var. Ama ABD’de Türklere karşı bilinen bir tavır yok" dedi.