ABD yönetimi, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Moskova'da yaptığı görüşmelerde ABD ile Rusya'nın Suriye'de birlikte çalışacaklarının sinyallerini vermesine rağmen Suriye'de Beşşar Esed'in meşruiyeti kalmadığı yönündeki görüşlerinin değişmediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kerry'nin Moskova'daki temasları sonrasında ABD'nin Suriye politikası üzerine soruları cevapladı. Kirby'ye ABD ve Rusya'nın Beşşar Esed'in Suriye'deki geleceği hakkındaki görüşleri soruldu. Kirby, Rusya'nın Esed stratejisi hakkında görüş bildirmekten kaçınırken, "Esed'in Suriye'deki geleceği hakkında bizim görüşümüz ise değişmedi" dedi.

Kirby, Esed'in yönetimde olduğu sürece Suriye'de halkın güvende olamayacağını belirtti. ABD yönetiminin 2011 yılından beri Esed'in meşruiyetini yitirdiği ve iktidarı bırakması gerektiği yönündeki açıklamalarının devam ettiği hatırlatılınca Kirby, "Kimse Esed'in gitmesi gerektiği hususunda fikir değiştirmedi" ifadesini kullandı.

Kirby, "Görüşlerinizde değişlikler oldu fakat dün bu biraz daha öteye gitti ve Bakan Kerry 'Rusya ile Suriye'deki temel meselelerde görüşümüz aynı' dedi ve sadece ABD'nin Esed'in gitmesi gerektiği yönündeki görüşlerine atıfta bulundu. Bu pozisyon değişikli değil midir" yönündeki soru üzerine şunları söyledi:

"Esed konusunda politikamız değişmedi. Söz kalabalığı yapabiliriz fakat bizim Esed konusundaki görüşümüz değişmedi. Esed'in Suriye'nin geleceğinde yeri yok. Cenevre bildirisinde buluşabiliriz ve bu geçiş sürecinde bütün Suriye'nin birleşebilmesi için çaba gösterebiliriz. Suriye'de aklı başında kimsenin Esed'in Suriye için doğru bir lider olduğunu düşündüğünü sanmıyorum."