Irak'ın eski Musul Valisi Asil Nuceyfi, terör örgütü DAEŞ'in bölgedeki en büyük korkusunun Türkiye olduğunu belirterek, "Musul'un kurtarılmasında önemli  rol oynayacak Türkiye'yi ciddi bir tehlike olarak kabul ediyor" dedi. 

Nuceyfi, Erbil kentindeki özel ofisinde AA muhabirine, Türk askerin konuşlandığı Başika eğitim üssüne yapılan terör saldırısını, Musul'un kurtarılması planı ve bu konudaki son gelişmeleri değerlendirdi. 

DAEŞ'in Başika eğitim üssüne bilinçli ve planlı bir şekilde saldırdığını belirten Nuceyfi, "Örgüt, kamptaki Haşdi Vatani (Sünni güçler) ve Türk askerlerinin her geçen gün Musul'a yakınlaştığının farkında. Mezhep davası için mücadele etmeyen karşılarında Sünni bir güç var. DAEŞ bu konudan dolayı rahatsız oluyor. Musul halkı için büyük bir umut kaynağından bahsediyoruz. Halk, kentin teröristlerin elinden kurtarılmasını bekliyor" ifadelerini kullandı. 

Musul'un kurtarılmasında en büyük ve önemli rolü oynayacak tarafın Türkiye olacağına değinen Nuceyfi, "Bu planın içerisindeki önemli güç Türkiye'dir ve DAEŞ bunun farkındadır. Bu yüzden Musul'un kurtarılması için yapılan hazırlıklara terör örgütü havan saldırısı gerçekleştirdi. Açıkça bu gücü kendileri için önemli bir tehdit olarak görüyorlar. Aynı zamanda bu olayla birlikte Türkiye'ye mesaj gönderip göz dağı vermek istediler" değerlendirmesinde bulundu. 

Başika eğitim üssünün güvenliğinin Peşmerge güçleri tarafından yapıldığının altını çizen Nuceyfi, "DAEŞ'in en yakın cephesi ile kampımız arasındaki mesafe yaklaşık 15 kilometredir. Kampa saldırmak için Peşmerge Cephesinin en yakınına geldiler. Yaklaşık 15 kilometrelik mesafenin yarısına kadar gelerek havan topları ile saldırıya geçtiler. Yaptığımız incelemelere göre bir sızma söz konusu, kamplarımıza 3 saat boyunca, Peşmerge'nin mevzilerine çok yakın mesafeden saldırı düzenlediler" bilgisini paylaştı. 

Bu saldırıdan sonra kampın güvenliğinin kendi güçleri tarafından yapılacağını söyleyen Nuceyfi, "Eş zamanlı olarak Peşmerge'nin cephelerine saldırı düzenlendi. Böyle durumların tekrar yaşanması imkansız değildir. Kamp güvenliğinin sağlanması için Haşdi Vatani askerleri de nöbet tutacak. Bu konuda Peşmerge güçleriyle birlikte ortak hareket edilecek. Hiç kimseye bağlı olmadan güvenliğimizi kendimiz sağlayacağız" dedi.