Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bundan böyle Yunanistan'ın bütün resmi belgelerinde "Filistin Yönetimi" ibaresi yerine "Filistin" teriminin kullanılacağını açıkladı.

PARLAMENTO OY BİRLİĞİ İLE FİLİSTİN'İ TANIYACAK
Çipras, Yunan Parlamentosu'nun yarın yapacağı oylamada oybirliğiyle Filistin'i tanıyacağını bildirdi.

FİLİSTİN LİDERİNDEN YUNANİSTAN'A ZİYARET
Filistin lideri Mahmut Abbas Yunanistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Çipras ile görüştükten sonra ortak basın toplantısına katıldı. Bölgenin zor bir dönemden geçtiğini ve bu anlamda Yunanistan'ın istikrar, işbirliği ve diyalog köprüsü olabileceğini belirten Yunan Başbakan Çipras, Yunanistan'ın 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan ve İsrail ile barış ve güven içerisinde bulunacak bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulmasını desteklediğini söyledi.
"SEMBOLİK ÖNEMDE BİR GİRİŞİM"
İsrail'den yerleşimcilere derhal son vermesini ve kutsal yerlere saygı göstermesini istedi. Yunanistan'ın bundan böyle yazışma ve belgelerinde Filistin terimini kullanacak olmasını "sembolik önemde bir girişim" şeklinde tanımlayan Çipras, Abbas'ın ziyaretinde Yunan Parlamentosu'nun Filistin Devleti'nin tanınmasına ilişkin oylamayı gerçekleştireceğini de vurguladı. Çipras, AB çerçevesinde AB ve Filistin arasında Filistin'de modern kurumlar oluşturulmasına dair ortak çabaları desteklemeyi sürdüreceklerini kaydetti.

ORTAK BAKANLAR KURULU YAPILACAK
İkili ilişkiler konusundaki dinamizmi de ele aldıklarını belirten Aleksis Çipras, teknolojik ve ekonomik işbirliğine ilişkin mutabakatın aktif hale getirileceğini, tarım ve siyasi konulara ilişkin anlaşmaların da hayata geçirileceğini anlattı. Çipras, iki ülke arasında ortak bakanlar kurulu oluşturulmasına karar verdiklerini de söyledi.