Rusya, "ortak düşman" olarak nitelendirdiği DAEŞ'le daha etkin mücadele edebilmek içinTaliban'la iletişime geçti. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Rus Interfax haberajansına yaptığı açıklamada, Moskova'nın çıkarlarının Talibanınkilerle örtüştüğünü söyledi. Zamir Kabulov, Taliban'la bilgi paylaşımında bulunduklarını belirtti. DAEŞ'in son dönemde Afganistan'da ve Orta Asya ülkelerinde varlığını artırdığı biliniyor. Kökü Irak ve Suriye'ye uzanan DAEŞ ile Taliban, Ocak ayında birbirlerine savaş ilan etmişlerdi. Rusya ise DAEŞ gibi Taliban'ı da "terör örgütü" olarak nitelendiriyordu.
 
RUSYA, KIRGIZİSTAN'I SİLAHLANDIRIYOR

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ülkesinin DAEŞ tehdidi karşısında Kırgızistan ordusunu yeniden silahlandıracağını açıkladı. Kremlin daha önce de Ekim ayında Kırgızistan'ın Duşanbe yakınlarındaki üssüne daha fazla helikopter göndereceğini duyurmuştu.
 
Kırgızistan yetkilileri, vatandaşlarından 400'e yakınının Suriye'de DAEŞ militanları ile birlikte savaşıyor olabileceğini söylüyor. Suriye'de savaşan çok sayıda Kırgızın da daha sonra ülkelerine dönmüş olabileceği belirtiliyor.
 
Taliban'a bağlı 100 kişilik özel kuvvet DAEŞ'e karşı savaşıyor
 
Taliban kaynaklarına göre, örgütün özel kuvvetler komutanlığına bağlı özel görev kuvveti, 100'den fazla savaşçısıyla Ekim ayında kuruldu. Bu kuvvet, diğer Taliban güçlerinden daha donanımlı ve daha eğitimli. Tek amaçları da DAEŞ'i ezmek.
Özel kuvvetler, savaş kabiliyetlerine ve deneyimlerine göre itinayla seçilmiş. DAEŞ'in var olduğu ve var olma potansiyeli olan Nangarhar, Farah, Helmand ve Zabul gibi eyaletlerde faaller.
 
Taliban, DAEŞ'in olduğu her yere bu kuvvetleri konuşlandıracak. Diğer Taliban militanlarını da Afgan ordusu ile uluslararası güçlere bağlı askere karşı savaşmak için bırakacak.