1990'lı yıllardan beri Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilime sebep olan Dağlık Karabağ bölgesi sorunu Rusya'nın da etkisi ile iki ülke arasında yeni bir krize sebep oldu. Konu ile ilgili konuşan işgalci konumdaki Ermenistan'ın Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovannesyan, "Bu bir savaş. Artık savaş sözcüğünü kullanmamız gerekiyor" dedi. Savaşın nedeni olarak da Azerbaycan'ın Karabağ'da kendilerine karşı silah kullanmasını gösterdi. Böylelikle Ermenistan, Azerbaycan ile 1994'te imzaladıkları karşılıklı ateşkesin sona erdiğini ilan etmiş oldu.

MOSKOVA HAMLESİ
Dağlık Karabağ bölgesi uzun zamandır Azerbaycan ile Ermenistan arasında ciddi bir sorun. Fakat özellikle Rusya ile Türkiye arasında jet krizi yaşandıktan sonra problem çatışmalarla birlikte nüksetti. Jet krizi sonrası Türkiye ile Azerbaycan arasında ilişkilerin özellikle ekonomik anlamda pekişmesi Moskova'yı rahatsız etti ve Ermenistan harekete geçirildi. Bu arada da iki müttefik arasında askeri anlaşmalar yapıldı: Rusya, Türkiye Erivan sınırına 7 bin asker konuşlandıracağını duyurdu. Öncesinde Rusya ve Ermenistan Türkiye'ye karşı hava savunma sistemlerini birleştireceklerini ilan etti. Rusya'nın Ermenistan'daki üssü savaş helikopterleriyle takviye edildi. 

ERMENİSTAN KUKLA
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliği gittikçe tırmandıran gelişmeler; Aralık başında sınır hattındaki çatışmalarla başlamıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın açıklamalarına göre; Ermenistan, sınır hattında saldırılar düzenlemiş, buna da Azerbaycan bir insansız hava aracını vurarak ve Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki askeri gücüne ağır kayıplar verdirerek cevap vermişti. Görüşlerini sorduğumuz Sevil Nuriyeva da "Ermenistan her zaman Moskova'dan gelen stratejilere göre tavır sergiler. Bu yüzden Türkiye Rusya gerginliği sırasında Karabağ'da silahlı çatışmaya gitmesi oldukça anlamlı" değerlendirmesini yapmıştı.

BAYIRBUCAK'A YENİ SALDIRI
Suriye'nin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine dün yeniden yoğun top atışı ile saldırıldığı bildirildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esad rejimi güçleri, sabah erken saatlerde Türkmendağı'ndaki köyleri vurmaya başladı. Kaynaklar, Çümeren, Kulcuk, Nisiybin köylerinin hedef alındığı, Kızıldağ ve Burj El Kasab tepesi çevrelerinde çatışma yaşandığı aktarıldı. Rejimle birlikte Rus jetlerinin de Türkmendağı ve Cebel Ekrad'a saldırdığı kaydedildi.

PUTİN REJİMİ DEVRİLECEK
Rusya'nın, hakkında tutuklama kararı ve uluslararası arama emri çıkarttığı Rus iş adamı Hodorkovski, Putin yönetimini kast ederek "10 sene içinde bu rejimin değişeceğine inanıyorum ve bu değişiklikte önemli bir rol oynamayı umuyorum" dedi. 2013'ten beri yaşadığı Londra'da BBC'ye açıklamalarda bulunan iş adamı, Putin'in muhalefete tahammülsüzlüğünden bahsetti ve Rusya'da sırf muhalif olduğu için öldürülenlerin tarihçesinin etkileyici olduğunu belirtti. Bir zamanlar Rusya'nın en zenginleri arasında bulunan Hodorkovski 10 yılını hapiste geçirmişti.

Kaynak: Star