Enbar vilayetinin merkezi Ramadi'nin terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılması dolayısıyla devlet televizyonuna konuşan İbadi, "2015 kurtuluş yılı ise 2016 nihai zafer yılı olacaktır. DAEŞ'in Irak topraklarındaki varlığına son verilecektir" ifadesini kullandı.

İbadi, Ramadi'deki ailelerin canlarını tehlikeye atılmaması konusunda özen gösterilmemiş olsaydı çok uzun süre önce bu kurtuluşun gerçekleşmiş olacağını savunarak, şunları kaydetti:

"DAEŞ terör çeteleri, okulları, camileri, hastaneleri, caddeleri ve her yeri hedef aldı ancak buna rağmen yüzlerce unsuru öldürüldü ve hezimete uğradı. 2016 yılı DAEŞ için hezimet yılı olacak. Din, mezhep ve ırk aidiyetlerine rağmen tüm Irak halkı, ordusu ve güvenlik güçleri, Peşmerge ve özel güçleri, bu zaferin sahibidir. Canlarını bu yolda verenler ve yaralananlar ise bu zaferin tacıdır." 

Ramadi'nin ardından güvenlik güçlerinin Musul'u kurtarmaya yöneleceğine dikkati çeken İbadi, "Tam bir inançla 'Musul'u kurtarmak için geliyoruz. DAEŞ'e büyük ve nihai darbe indirilecek" diye konuştu.