Saatte 120 km hıza çıkabilmesi ile en hızlı yırtıcı hayvan ünvanına sahip olan çitalar, Afrikalı çiftçilerin sürülerini korumak için silah kullanması sonucu soyunun tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı.

Çita Koruma Fonu tarafından devreye sokulan Kangal köpekleri kısa sürede uyum gösterdikleri Afrika topraklarında büyük bir başarıya imza attı. Çiftçilerin sürülerini sadece havlayarak bile kaçırmayı başardıkları çitalardan koruyan Kangallar, hem çitaları ölümden kurtardı hem Afrikalı çiftçilerin umudu oldu. Projeye destek ise TİKA'dan geldi.

Dünyanın karada en hızlı koşan yırtıcı hayvanı olan Çitalar, en yoğun olarak Afrika bölgesinde bulunuyor. İnsan nüfusu açısından en az yoğunluğa sahip ülkelerden biri olan Afrika ülkesi Namibya, çitalar açısından ise dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda. Dünyadaki çita varlığının dörtte biri Namibya'da ve 3 bine yakın çitaya ev sahipliği yapıyor.

Soyları tükenen çitaların imdadına Kangal köpekleri yetişti

1980'li yılların başlarında dünyada toplamda 100 bine yakın çita varken bugün toplam sayıları 10 binin altında olan çitalar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Çitaların bu dramatik yok oluşlarının altında kıymetli kürkleri ve Afrikalı çiftçilerin sürü hayvanlarını korumak için çitaları silahla öldürmesi yatıyor. Bu noktada ise devreye Kangal köpekleri giriyor.

Çok eski çağlardan beri Anadolu'da yaşayan ve Türk bekçi köpeği olarak da bilinen Sivas Kangalı, cesareti, dayanıklılığı, hızı ve sadakati ile dünyada takdir toplarken sadece havlamasıyla bile çitaların kaçmasını sağlıyor. Böylece hayvan sahipleri tarafından öldürülmesine gerek kalmayan çitaların da soyu tükenmekten kurtulmuş oluyor.