Afganistan sağlık Bakanlığı Sözcüsü İsmail Kavusi, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, havaalanı yakınında düzenlenen intihar saldırısından 1 ceset  ile 28 yaralının başkentin hastanelerine kaldırıldığını açıkladı. Kavusi,  'Yaralıların 9'ü çocuk, 3'ü kadın, 18'i erkek. Bazı yaralıların durumu ağır.  Yaralıların bazıları patlamanın şiddetiyle evlerde camların kırılması sonucunda  yaralanmış'' dedi. 

Kabil Emniyet Müdürü Abul Rahman Rahimi, olay yerinde gazetecilere  yaptığı açıklamada, başkentte havaalanı yakınında bomba yüklü kamyonetle intihar  saldırısı düzenlendiğini söyledi. 
 
Ölen ve yaralananların kimliği, kesin sayısı konusunda henüz bilgiye  sahip olmadığını ifade eden Rahimi, saldırının gerçekleştiği bölgede birçok  yabancı misafirhanenin bulunduğunu ve biraz ileride havaalanın askeri bölümünün  girişinin olduğunu belirtti. 
 
Görgü tanığı Ahmad Ramin ise patlamanın çok şiddetli olduğunu dile  getirerek, "600 metre ileride olan ev ve iş yerlerinin bile camları patlamanın  şiddetiyle kırıldı" diye konuştu. 
 
Kabil havaalanının yakınında bu Sabah da bomba yüklü araçla intihar  saldırısı düzenlenmişti. Hedefe ulaşmadan polis tarafından fark edilen intihar  eylemcisi, araçtaki bombayı infilak ettirmiş, eylemci ölmüştü. 
 
Saldırıyı Taliban üstlenmiş, Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahed,  yaptığı yazılı açıklamada, havaalanı yakınında yabancıların kaldığı bir üsse  bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlediklerini, onlarca yabancıyı  öldürdüklerini iddia etmişti. 
 
Bu arada, kuzeydeki Belh kentinin Merkezi Mazar-i Şerifte, Hindistan  Başkonsoluğuna düzenlenen silahlı saldırının ardından Afgan güçleri ve  saldırganlar arasında çıkan çatışma 24 saattir devam ediyor. Çatışmada 3  saldırganın öldürüldüğü, 10'un üzerinde kişinin yaralandığı açıklanmıştı.