ABD yönetimi, Suriye'deki siyasi geçiş sürecinde Beşşar Esed'in iktidarı Mart 2017'den önce bırakacağını öngören belgenin nihai olmadığını, kesin bir tarih koymanın imkansız olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Associated Press ajansının ABD'nin Suriye konusuyla ilgilenen yetkililer için hazırlanan bir belgede, Esed ve yakın çevresinin görevi bırakması için 2017 yılının mart ayına işaret ettiği yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Kirby, "ABD tarafından bu şekilde mi öngörülüyor?" sorusu üzerine, bu tür belgelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından sık sık hazırlandığını söyledi. Kirby, ancak bu şekilde bir öngörülerinin bulunmadığını ifade ederek, "Haberde kastedilen belgeyi biliyorum. Karar sürecinde üzerinde çalışılan bir ön belgeydi" dedi.

Belgenin gerçek olduğunu fakat bilgilerin sadece tartışma amaçlı hazırlandığını kaydeden Kirby, belgede bahsi geçen Mart 2017 tarihini "muhtemel bir sonuç" şeklinde değerlendirdi.

Kirby, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun aldığı karar doğrultusunda, gelecek haftalarda başlayıp 6 ay sürmesini öngördükleri Esed rejime ile yapılacak görüşmelerin önemli olduğunu kaydetti.

"Net tarih belirtemeyiz"

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise iddialar hakkındaki açıklamada, Esed yönetiminin meşruiyetinin kalmadığını tekrarladı ve Esed'in ne zaman gideceğine dair net bir tarih belirtemeyeceğini söyledi. Earnest, "Şu anda Birleşmiş Milletler tarafından titizlikle devam ettirilen bir müzakere süreci var" ifadesini kullandı.

Associated Press ajansının haberinde, Dışişleri Bakanlığı tarafından geçen yıl kasım ayında Viyana'da çok sayıda ülkenin katılımıyla yapılan toplantıda varılan ve BM'nin de onayladığı uzlaşıdaki plana dayanarak hazırlanan belgenin Suriye'nin yeni siyasi sürecini zaman çizelgesi şeklinde aktardığı belirtilmişti. Belgede, Beşşar Esed'in iktidarı bırakacağı tarih olarak Mart 2017 gösterilmişti.

Suriye'de 2011 yılı mart ayında patlak veren ve Esed yönetimine karşı sokak gösterileri ile başlayan iç savaşta, bugüne kadar 250 binden fazla kişi hayatını kaybetti. İç savaştan dolayı milyonlarca insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.