Bayırbucak Haber Ajansı Koordinatörü Saadetin Molla, AA muhabirine, Bayırbucak Türkmenlerinin, Suriye halk direnişinin bedelini ödemeye devam ettiğini, Esed rejiminin, Rusya ve İran'ın desteğiyle hava, kara ve denizden Türkmenlere saldırılarını sürdürdüğünü söyledi.

Rusların, diğer muhalif bölgeleri bir uçakla vururken, Türkmendağı'na aynı anda 5 uçakla saldırdığını öne süren Molla, şunları kaydetti:

"Diğer bölgelere düşen bombaların 10 katı, Suriye'nin milyonda biri kadar bir alana düşüyor. Bunun sebebi ise Türkiye'nin Suriye halkına kucak açması ve her türlü insani yardımda bulunmasıdır. Bunun bedelini Türkmenlere ödetmek istiyorlar. Rus uçağının da düşürülmesiyle Türkmenler iki bedel ödemeye başladı."

Muhaliflerin, saldırılara karşı köylerini koruduğunun altını çizen Türkmen gazeteci, "Rusya ve Esed rejimi, Türkmendağı ve Cebel Ekrad'ı alarak Lazkiye'nin tamamına hakim olmak istiyor. Bu ay içerisinde yapılması planlan çözüm görüşmeleri öncesi bunu gerçekleştirmek için her türlü yolu deniyorlar" ifadelerini kullandı.