ABD Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Virginia eyaletinde yaşayan 28 yaşındaki Yusuf Hasan Faruk’un Richmond kentindeki uluslararası havalimanında gözaltına alındığı kaydedildi.

Açıklamada, “Faruk dün Virginia eyaletindeki Richmond Uluslararası Havaalanı’ndan Chicago’ya gitmeye çalışırken yakalandı. Chicago’dan Ürdün’ün Amman kentine seyahat etme niyetinde olan Faruk, oradan da Suriye’de bilinmeyen bir noktaya gitmek istiyordu” denildi.

Açıklamada ayrıca DAEŞ’e katılma yolunda Faruk’a yardım ettiği belirlenen, yine Virginia eyaletinden Mahmud Emin Muhammed el-Hasan’ın da yakalandığı ifade edildi.

Faruk’un 20 Kasım 2015’ten bu yana ABD’den ayrılarak Suriye’de DAEŞ saflarına katılmak için birçok kez farklı insanlarla görüştüğü bilgisi verilen açıklamada, Ürdün için uçak biletini aralık ayında satın aldığı bilgisi paylaşıldı.

Faruk ve el-Hasan’ın ABD’nin yabancı terör örgütleri listesinde yer alan DAEŞ’e destek vermekten suçlu bulunması durumunda 20 yıla kadar hapis cezası alabileceği kaydedildi.