İsveç Süryani Federasyonu Başkanı Afram Yakub, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD’nin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Süryanilere yönelik baskı ve saldırılarını artırdı. Yakub, örgütün bölgedeki halkları sindirmeye çalıştığına dikkati çekerek, "PYD, DAEŞ'i bahane ediyor. PYD, aslında bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor" dedi.

Yakub, PYD'nin Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde yaşayan Süryani yönelik uygulamalarını AA'ya değerlendirdi. 
12 Ocak'ta PYD'nin askeri kanadı YPG'nin Süryanilere saldırısında bir Süryani'nin hayatını kaybettiğini, birinin de de yaralandığını hatırlatan Yakub, "O saldırıdan beri bölgede halk çok korkuyor. Endişeli ve öfkeli. PYD, Kamışlı'da Süryanilere baskı yaparak, kendilerini savunmalarını engellemek istiyor" dedi.

"PYD, Süryanileri, Yezidileri ve diğer grupları baskı altına alıyor"

Yakub, dün İsveç hükümetinden bazı yetkililerle bir araya geldiklerini ve "PYD'nin kendini yanlış tanıttığını" anlattıklarını söyledi. 
PYD'nin kendini dünyaya "demokratik, insan haklarına saygılı" olarak tanıttığını belirten Yakub, "PYD, Süryanileri, Yezidileri ve diğer grupları baskı altına alıyor. Uluslararası Af Örgütü'nün 'PYD, Suriye'de savaş suçu işliyor' raporunu hatırlattık'' ifadelerini kullandı. 
Yakub, PYD'nin kontrolüne aldığı bölgelerde nüfus yapısını değiştirdiğine değinerek, ''Bütün dünya PYD'yi DAEŞ ile mücadelede kurtarıcı olarak görüyor. PYD, DAEŞ'i bahane ediyor. PYD, aslında bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor'' dedi.
Türkiye'de "Süryaniler" şeklinde anılan topluluk, Yurt dışında "Asuriler" olarak biliniyor.

PYD, protesto edildi

Yakub, 17 Ocak'ta PYD'nin Süryanilere yönelik uygulamalarının İsveç'te yaşayan Süryaniler tarafından Stockholm'ün Sergel Meydanı’nda protesto edildiğini hatırlattı. Ayrıca devlet televizyonu SVT'nin 30 Aralık 2015'te Kamışlı'da onlarca Süryani'nin hayatını kaybettiği intihar saldırısı haberini verirken Süryaniler için ''Kürt Hristiyan'' ifadesini kullandığını anımsatan Yakub, bu durumu protesto etmek için SVT önünde de gösteri düzenlendiklerini anlattı. 
Uluslararası Af Örgütü, 13 Ekim'deki raporunda PYD'nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildirmişti
Suriye’deki Süryani ve Ermeni toplumunun kuruluşları, 6 Kasım 2015'te PYD'nin Haseke'de özel mülkleri gasp etmesini ortak bildiriyle protesto etmişti.