Taliban yönetimi altında uzun bir dönem kötü muameleler gören kadınlar, ülkenin birçok bölgesinde burka giymeleri için hala baskı görüyor. Ülkenin bazı kesimlerinde her ne kadar kendilerine yönelik şiddet olayları azalsa da kadınların toplumsal faaliyetlere katılımı engelleniyor.

Afganistan'da yıllar süren iç savaş döneminde evlerine kapanmak zorunda kalan kadınlar, yavaş yavaş çalışma hayatına da katılıyor. Kadınlar artık gerek kamuda gerekse de özel kurumlarda çalışmak için iş ararken sosyal faaliyetlerden geri kalmıyor.

Ülkenin kuzeyindeki Cevizcan vilayetinin merkezi Şibirgan'da açılan kadınlara özel sürücü kursunda 64 kadın direksiyon başına geçmek için eğitim alıyor.

Kurs kurucusu Zuya Zalal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların da erkekler gibi araba kullanması gerektiğini belirterek bu nedenle sürücü kursu açma kararı aldıklarını söyledi.

Ülkede kadınların çalışmasına olumlu bakılmıyor

Kursiyerlerden Güzel Barlas da ''Bizim toplumumuzda kadınların çalışmasına olumlu bakılmıyor, biz kadınlar da böyle düşüncelere karşı mücadele etmemiz lazım, bunun için de sürücü kursuna kaydoldum, kadınların da araba kullanmasına ihtiyaç var, acil bir durum karşısında erkeklerin evde olmadığı zamanlarda kadınların araba kullanması yararlıdır'' diye konuştu.

Barlas, kadınların da neler yapabileceğini gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir diğer kursiyer Ferişte Rahmanyar da Afganistan'da kadınlara karşı şiddetin arttığını ve çeşitli nedenlerle kadınların öldürüldüğünü vurgulayarak ayrıca kadınların araba kullanmasına çoğu ailenin izin vermediğini aktardı.

Rahmanyar, ''Ülkemizde kadınlara karşı her türlü tehdit bulunuyor, biz bu tehditlere rağmen haklarımızı savunuyoruz'' dedi.