Petrol fiyatlarındaki düşüş, Rus ekonomisine adeta darbe vurmuştu. Bugün ise Rusya için kötü haberler peş peşe geldi. Credit Suisse analistlerine göre ise fiyatlarda henüz dip görülmedi. RBC Capital Markets global emtia strateji bölümü başkanı Helima Croft ise petrol fiyatında dün 31 dolar/varil seviyesinin üzerinde doğru yaşanan yükselişe güvenilmemesi gerektiğini söyledi. 
   
CNBC'ye konuşan Croft, "Petrol fiyatı 26,20 dolar/varil seviyesine kadar gerilediğinde piyasada satışın aşırıya kaçtığı ve piyasanın çok fazla düşüş beklentisi içine girdiği yönünde bir hava oluştu. Buna bağlı olarak yaşanan yukarı hareket trend değişikliği değil, teknik bir tepki hareketi" değerlendirmesini yaptı. Croft, RBC Capital uzmanlarının petrol fiyatındaki bu yukarı hareketin, temel göstergeleri değiştirecek bir faktör ortaya çıkmadığı takdirde 34-35 dolar/varil seviyesinde durmasını beklediklerini ifade etti. 

RİSK İŞTAHLI PANİK FAKTÖRÜ

Global Enerji ekonomisti Jan Stuart fiyatlarda henüz dibin görülmediğini belirtti ve ilk çeyrek itibariyle Brent petrolü fiyat tahminini 51.25 dolardan 29.25 dolara, ABD tipi petrolü için ise 47.50 dolardan 30 dolara indirdi. 

Stuart, yazdığı notta fiyatların bu sene artan resesyon endişeleri ve risk iştahındaki 'panik' seviyeler nedeniyle çöktüğünü belirtti. Stuart'a göre stoklar azalmaya başlayana kadar fiyatların geri çekilmesi için temel bir destekleyici neden görünmüyor.

Kuruluşa göre Brent petrolde ortalama varil fiyatının bu yıl 36.25 dolar, 2017'de ise 54.25 dolar olması bekleniyor. 

DÜNYA DEVLERİ DE BEKLENTİLERİNİ AŞAĞI ÇEKTİ 

Credit Suisse fiyatlarda revizeye giden tek kurum değil. Bank of America Merill Lynch, Barclays, HSBC ve Citi de yakın dönemde bu yıl için petrol beklentilerini aşağı yönlü revize eden kurumlar arasında.