Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yer alan (IKBY) Süleymaniye kentindeki Arbat Sığınmacı Kampı’nda bulunan Salahaddinli iç göçmenler, terör örgütü DAEŞ saldırıları yüzünden terk ettikleri evlerine Haşdi Şabi (Şii milis güçleri) nedeniyle dönemediklerini belirtti.

Süleymaniye kent merkezinden yaklaşık 15 kilometre mesafedeki çadır kampta yaşam mücadelesi veren 3 bin Salahaddinli, terör örgütü DAEŞ’in saldırıları ve Irak ordusunun kurtarma operasyonu girişimleri sonucu evlerine terk etmişti. 

Salahaddin ilindeki Yesrib kasabasının yaklaşık 1 yıl önce Irak ordusu tarafından kurtarıldığını belirten iç göçmenler, evlerine dönmek istediklerini ancak Haşdi Şabi güçlerinin buna izin vermediğini ifade ediyor. 

Evlerini yaklaşık 2 yıl önce terk edip çadır kente yerleştiklerini dile getiren kamp sakini Sefhe Ali Hemud, “Bölgemiz üzerinde hiçbir tehlike söz konusu değil ve tamamen kurtarılmış durumda ancak biz halen çadır altında yaşamaya devam ediyoruz. Evlerimize dönmek için birkaç defa girişimde bulunduk ancak bölgedeki bazı Şii aşiret güçleri geri dönüşümüze mezhepsel açıdan baktığı için izin vermiyor. Orada olmamızı istemiyorlar” ifadelerini kullandı. 

Kampta kalmayı reddedip evlerine dönmek isteyen bazı iç göçmenlerin olduğunu belirten Hemud, “Güvenlik gerekçesi ile evlerine dönmelerine izin verilmedi ve yarı yoldan çevrildiler” dedi. 

Başka bir kamp sakini Erkan Temimi ise evlerini terör örgütü DAEŞ tehlikesinden dolayı terk ettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti: 

“Bölgelerimize ilk önce DAEŞ el koydu. Daha sonra Irak ordusu ve Haşdi Şabi geri almak için operasyon başlattı. Bölgemiz yaklaşık 1 yıl önce militanların elinden kurtarıldı ancak bölgede Haşdi Şabi çatısı altında olan bazı aşiret güçleri geri dönmemize izin vermiyor” dedi. 

Evlerinin militanların saldırıları ve kurtarma operasyonu sırasında tamamen yıkıldığını söyleyen Temimi, “Geri dönüp neyimizin kaldığını ve ne yapmamız gerektiğini bilmek istiyoruz” diye konuştu.