ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, Rusya'ya yönelik oldukça ağır bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner,  Rus hükümetinin yolsuzluğu hakkında ABD'nin düşüncelerinin çok iyi bilindiğini ve Rus hükümetinin her aşamasında yolsuzluk olduğu yönündeki kaygılarının sürdüğünü söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Adam Szubin'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yolsuzluğa karıştığı yönündeki sözlerine ilişkin soruyu yanıtlayan Toner, Rusya hükümetine, hükümet dışı aktörlerle ilişkileri durdurarak daha şeffaf bir tablo çizmeleri yönünde uyarılarda bulunduklarını, Moskova'ya uyarılarda bulunmayı sürdürdüklerini söyledi.

Toner başka bir soru üzerine, Mısır, Ürdün, Türkiye gibi ülkelerden Suriye ve Irak'a terör örgütü DAEŞ yandaşlarının sızdıklarını bildiklerini söyledi. Toner, "Bu bizim öncelikli konularımızdan biri. Bunu önlemenin yollarını arıyoruz. Türkiye'den gelen yabancı savaşçılar var, baş edilmesi güç bir sorun, Türkiye ile de Mısır ile de bu sızmaları önlemek için adımlar atıyoruz. Ancak son noktaya gelmiş değiliz" dedi.

"PETROL KAÇAKÇILIĞI KONUSUNDA TÜRK HÜKÜMETİNİ İLE DAEŞ'İ AYNI KEFEYE KOYAN VARSAYIMLARI REDDEDİYORUZ"

İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya'alon'un Atina ziyareti sırasında ortaya attığı "Türkiye uzun süre DAEŞ'i gayri resmi yollardan petrol alımı yoluyla finanse etti" sözleri Perşembe günü yapılan basın toplantısında yeniden gündeme geldi. Bir gazetecinin, "Bu iddiaların yalan olduğuna ilişkin elinizde belge var mı? İsrail yalan mı söylüyor ? " sorusu ve iddiaların bu kez Rusya'dan değil de ABD'nin müttefiki İsrail'den geldiğinin anımsatılması üzerine, "Ben de size aynı soruyu soracağım, sizin elinizde belge var mı? Çok yakın müttefikimiz İsrail ile biz aynı fikirde değiliz. Dün de söyledim, bugün de söyleyeceğim. Petrol kaçakçılığı konusunda Türk hükümetini ile DAEŞ'i aynı kefeye koyan varsayımları reddediyoruz. Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili bunun akılcı ve ekonomik olmadığını bütün çıplaklığıyla anlatıp, açıkladı. Edindiğimiz istihbaratlar bunu doğrulamıyor. Bu o bölgede petrol kaçakçılığı yapılmıyor demek değil. Ama, Türkiye'yi buna katmak mantıksız" diye konuştu.