New York merkezli örgütün raporuna göre, İran Devrim Muhafızlarının ülkede kayıtsız yaşayan binlerce Afgan göçmeni, ya Suriye'de Esed rejiminin yanında savaşma ya da Afganistan'a geri gönderilmeyle tehdit etti.

Uluslararası toplumun, Esed'in görevden ayrılması taleplerine "Suriye halkının geleceğine Suriyeliler karar versin" diyerek karşı çıkan İran'ın, Esed'e destek olmak için, ülkelerindeki savaştan kaçarak İran'a gelen Afgan göçmeleri kullandığı belirtildi.

Raporda, İran'da 3 milyon civarında Afgan göçmen bulunduğu ve bunlardan sadece 950 bininin yasal şekilde bu ülkede yaşadıkları kaydedildi. İran Devrim Muhafızlarının, bu kayıt dışı göçmenlerden binlercesini Suriye'de savaşmaya zorladığı vurgulanan raporda, Afgan göçmenlere İran'da yasal ikamet sağlama sözü verildiği de kaydedildi.

Teklifi kabul etmeyenlere sınır dışı edilme tehdidinde bulunulduğu belirtilen raporda, seçim yapmak zorunda kalan Afganlardan bazılarının Yunanistan üzerinden Avrupa'ya kaçtığı, bazılarının ise teklifi reddettikleri için Afganistan'a geri gönderildiği ifade edildi.

"Bazı Afganlar savaşmamak için Avrupa'ya kaçtı"

Raporda görüşlerine yer verilen HRW Acil Durumlar Direktörü Peter Bouckaert, şunları kaydetti:

"İran, Afgan mültecileri Suriye'de savaşmaya ikna etmek için sadece yasal oturma izni teklif etmiyor aynı zamanda kabul etmeyenleri Afganistan'a geri göndermekle tehdit ediyor. Bu iki umutsuz seçenekle karşı karşıya kalan Afgan erkek ve çocuklardan bazıları Avrupa'ya kaçtı."