Suriye'deki muhalif birliklerin, Hama kentinin kuzeyinde rejim güçlerine ait yardım yollarını kestiği ve bazı bölgelerin de denetimini ele geçirdiği bildirildi. 

Muhalif saflarındaki Nasır Ordusu'nun saha komutanlarından Yüzbaşı Züheyr eş- Şeyh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhalif birliklerin Hama kentinin kuzeyinde bulunan Buveyda ve Masafne köylerinde kontrolü sağladığını belirtti.

Şeyh, muhaliflerin, kentin kuzeyindeki Lehaya Köyü yakınlarında Esed güçlerinin yardım yollarını kestiğini ifade ederek, çatışmalar sırasında Suriye rejim güçlerine ait 5 tankın imha edildiği, 10'dan fazla rejim askerinin de öldürüldüğünü kaydetti.

Muhaliflerin şu anki ana hedefinin Hama'nın kuzeyindeki Suran ve Hatab beldelerini ele geçirerek Hama Askeri Havaalanı'na ulaşmak olduğunu söyleyen Şeyh, "Muhalifler rejim ile Rus hava saldırılarına rağmen ilerliyor'' dedi.

Ekim 2015'te Rus savaş uçaklarının hava desteğine rağmen Hama'nın kuzeyinde rejim güçleri karşısında ilerleyen muhalif birlikler, Murik, Atşan ve Tel Osman bölgesinin kontrolünü ele geçirmişti.