Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır Olağanüstü Hal Savcılığı Başkanı Muhammed el Tamavi, Giza şehri Harem Caddesi’nde tutuklanan Türk vatandaşı S.A. hakkındaki tahkikatın tamamlanması için gözaltı süresini 15 gün uzattı. Savcılık ayrıca, S.A.'nın kamerasına el konulması ve cihazın içindeki verilerin incelenmesine karar verdi.

Mısır’a 10 günlüğüne turist olarak gelen ve bir hastanede polis olarak görev yaptığı belirtilen S.A, 27 Ocak Çarşamba akşamı Giza'da Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği personeline ait diplomatik plakalı aracın sahibi ile araçta gezinti halindeyken, güvenlik birimleri tarafından durdurularak gözaltına alınmıştı.

Durumun, amatör fotoğrafçı olan S.A'nın fotoğraf çektiği esnada, tesadüf eseri kadraja giren Mısır Emniyet Teşkilatına ait aracın görüntülenmesi sebebiyle geliştiği ve Mısır emniyet birimlerince olayın üst makamlara farklı aksettirildiği öğrenildi.

Büyükelçilik görevlileri eşliğinde sorgusu devam eden Türk vatandaşı ile ilgili kararın birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.