Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Afrika Birliği Zirvesi'ne katılmak için bulunan Cubeyr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan, kardeş Suriye muhalefetinin, 'Beşşar Esed'in olmadığı yeni bir gelecek için geçici yönetim otoritesinin inşası, seçimlerin yapılması ve yeni anayasa' için Cenevre'deki görüşmelere katılım kararına destek veriyor" dedi.

"Esed'e yeni Suriye'de yer yok. Suriye muhalefeti, halkın beklenti ve kaygılarını taşıyarak Cenevre'ye gitti" ifadesini kullanan Cubeyr, ülkesinin Suriye muhalefetini, tüm geçici siyasi çözümler konusunda ve askeri olarak desteklediğini belirtti.

Cubeyr, Afrika Birliği ile stratejik ortaklık kurmak istediklerini ve bu bağlamda iş birliğinin güçlendirilmesi, ticaret hacminin ve yatırım faaliyetlerinin arttırılması konusunda çalıştıklarını kaydederek, "Afrika ülkeleri ve Suudi Arabistan, Afrika ile Arap dünyasının iş birliğinin güçlendirilmesi ve dünya barışının sağlanması için ortak çalışmaya verdiği önem konusunda benzer görüşte" diye konuştu.