Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek üzere İstanbul'a gelen Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, bölgedeki gelişmeleri, iki ülke arasındaki ilişkileri ve Kırım konusunu AA muhabirine değerlendirdi.

Ukrayna'nın NATO üyeliğine hazırlanıp hazırlanmadığı sorusuna Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi örneğiyle yanıt veren Klimkin, "Durum çok açık. Türkiye bir NATO ülkesi ama Türk uçakları, Rusya sınırını geçmeye kalkışmadı. Türk sınırını geçmeye çalışan ise Rusya uçağı oldu. Öyleyse burada kim kimi tehdit ediyor? Ukrayna için de aynı durum söz konusu ancak Ukrayna, şimdi tüm NATO standartlarına uyum ve reform sürecinde" dedi.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesine konusuna değinen Klimkin, "Türkiye, bir dizi uyarıda bulunmasının ardından, uluslararası hukuka göre hareket etti. Böyle bir duruma verilecek her tepki, bunun aynısı olur. Uluslararası hukuka saygı duymak zorundayız" diye konuştu.

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya varlığı

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ülkenin doğusunda Rusya destekli ayrılıkçılarla mücadelesine işaret eden Klimkin, "Silahlı güçlerimiz, sadece Rusya'nın destekçilerine karşı değil, Rusya'nın düzenli ordusuna karşı da mücadele veriyor. Donbas'ta binden fazla tank ve her türden silahlı araç var. Bu da onların varlığının, Ukrayna'nın içine sadece mühimmat değil her türlü silahı da soktuklarının bir göstergesi" görüşünü dile getirdi.

"Yeni bir Minsk'e ihtiyacımız yok"

Rusya'nın niyetinin Ukrayna ve Donbas'ı istikrarsız hale getirmek olduğunu savunan Klimkin, "Burada asıl problem, Minsk Anlaşması'nın tam olarak uygulanmıyor olması. Yeni bir Minsk'e ihtiyacımız yok. Üzerinde anlaştığımız metni uygulamaya ihtiyacımız var" dedi.

Kırım'ın ilhakı

Klimkin, Ukrayna'nın Kırım'ın Rusya Federasyonu tarafından ilhakı konusunda izleyeceği stratejiyi, "Bu, bir geçici işgaldir. Ukrayna'nın planı, bu durumu 'tanımama politikası' izlemektir" sözleriyle aktardı.

Kırım'ın yoğun baskı altında olduğuna işaret eden Klimkin, insan hakları ihlali, yolsuzluk ve ekonomideki çıkmazın Kırım halkını gittikçe zora sokacağını belirtti. Klimkin, "Rusya, bizimle ve medeni dünyayla görüşmeye zorlanacak, buna eminim. Sonuçta, Kırım'ın Rusya'nın bir parçası olmasının hiçbir yolu kalmayacak" ifadesini kullandı.