Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PYD ve rejim güçleri Haseke'de gençleri zorla askere almak için adeta yarışıyor. Rejim güçlerinin yüzde 25'ini, PYD'ninse kalanını kontrol ettiği ilde, iki taraf arasında kimi zaman çatışmalar da yaşanıyor. Aralarında askerliğini yapmış erkeklerin, çocuk ve kadınların da olduğu halk, iki taraf arasında sıkışmış durumda.

PYD'nin zorla askere aldığı gençleri, bir aylık eğitimin ardından zorla savaştırdığı da belirtiliyor. Eğitimin fiziki aktivitelerin yanı sıra PKK'nın ideolojik fikirlerini de içerdiği ifade ediliyor.

Rejim güçleri ise okul hayatları devam eden gençleri, tecil belgelerine aldırmadan askere alıyor. Kaynaklar, bu uygulamaların binlerce gencin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) ve Türkiye'ye kaçmasına sebep olduğunu belirtiyor.

"Ailemi geçindirmek için çalışamıyorum"

Hasekeli genç A.H, AA muhabirine yaptığı açıklamada yaşadığı yerin kendisi için "hapishaneye dönüştüğünü" söyledi. PYD ve rejimin güçlerinin şehirde sürekli asker toparlamak için devriye gezmesi nedeniyle çalışamadığından yakınan genç, bu yüzden ailesinin maddi açıdan zor duruma düştüğünü anlattı.

Bir diğer ilçe sakini 29 yaşındaki evli ve çocuklu D.H. isimli genç de, "Ben 3 yıl askerlik yaptım ama şimdi hem rejim hem PYD tarafından askerlik için aranıyorum. Evimden sadece geceleri çıkabiliyorum ve ailemi geçindirmek için çalışamıyorum" dedi.

PYD geçen haftalarda kontrolünde tuttuğu bölgelerde uyguladığı 6 ay süreli "zorunlu askerlik" uygulamasını 3 ay daha uzatmıştı.