Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülke ve 2 uluslararası kuruluşun katıldığı DAEŞ karşıtı koalisyon küçük grup toplantısı sona erdi.

Londra ve Paris’te geçen yıl yapılan küçük grup toplantılarının bugün gerçekleştirilen üçüncüsünün ardından toplantının eş başkanları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı sonrasında konuşan Kerry, “Dünyanın her köşesinde DAEŞ’i ezmeye devam edeceğiz ve kaynaklarını keseceğiz” dedi.

Kerry, ABD Başkanı Obama’ya da atıfta bulunarak, DAEŞ’e karşı mücadelenin uzun soluklu olacağını vurguladı.

"Suriye-Türkiye sınırında tam kontrolü sağlamak üzereyiz"

“Son 16 aydır kaydettiğimiz gelişmeler göz ardı edilebilecek türden değil” diyen Kerry, “DAEŞ’e yönelik 10 bin hava saldırısı düzenledik, onların mali mekanizmalarını kırdık, petrol tesislerini vurduk, önemli yapı ve ağır silahlarına kullanamaz hale getirdik, Suriye-Türkiye sınırında tam kontrolü sağlamak üzereyiz, eğitilmeleri sayesinde 20 bin Peşmerge kuvveti ve bin Irak polisi önemli başarılar elde etti. Onlar ki Ramadi ve Sincar kentlerini DAEŞ elinden geri aldı” ifadelerini kullandı. 

DAEŞ ile mücadelede Suriye krizinin önemine vurgu yapan Kerry, “DAEŞ’i yenmek için Suriye savaşını sonlandırmaya dönük görüşmeleri yapmalıyız. Çünkü, bu şekilde DAEŞ’in bir ayağını kesebiliriz” dedi. 

Ruslar’a Viyana hatırlatması

Rusya’nın bölgedeki adımlarına yönelik soru üzerine John Kerry, Viyana’da Suriye krizine dönük yapılan anlaşmayı hatırlatarak, “Viyana’da bir anlaşmaya varılmıştı. Siyasi diyalog süreci başladığında ateşkes de olmalı ve şimdi Cenevre’de konuşmaya başladık. Bir ateşkes olduğu savındayız ve buna saygı gösterilmeli” ifadelerini kullandı. 

"Suriye’de durum gün geçtikçe kötüye gidiyor” 

ABD’li bakan Suriye’de kötüleşen duruma dikkati çekerek, “Suriye’deki durum iyiye gideceğine, gün geçtikçe kötüye gidiyor. Bugün Suriye’de 13 milyon Suriyelinin acil yardıma ihtiyacı var ve bunların 6 milyonu çocuk” dedi. 
Madaya’da yaşanan açlık felaketine de değinen Kerry, Madaya’nın başkent Şam’a sadece 1 saatlik araba yolculuğu mesafesinde olduğunu vurgulayarak, bir an önce bu bölgeye insani yardım koridorunun açılması için rejime çağrıda bulunurken, çocukların açlığa bırakılmasının Esed rejiminin bir savaş taktiği olduğunu dile getirdi. 

Gentiloni’nin açıklamaları

Basın toplantısında ev sahibi ülkenin Dışişleri Bakanı Gentiloni de DAEŞ’e karşı mücadelede Paris’te yapılan son küçük grup toplantısından bu yana ileriye dönük olumlu adımlar atıldığını ancak henüz bir zafer ilan edilecek durumun bulunduğunu ifade etti. Gentiloni, Irak’ta askeri alandaki mücadelenin devam etmesine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Suriye krizi konusunda ülkesinin görüşlerini de dile getiren İtalya Dışişleri Bakanı, “Suriye’de bizim iddiamız; Cenevre’deki görüşmelerin, bir ateşkes sürecini ve son yıllarda yaşanan bu büyük insani trajediyi durduracak süreci başlatmasıdır” ifadelerini kullandı. 

Bu arada, basın toplantısının son anlarında Kerry ile Gentiloni el sıkışırken, başına siyah bir örtü bulunan bir kadının “DAEŞ’i siz oluşturdunuz” diye bağırması salonda kargaşaya neden oldu. Korumalar, bağıran kişiye anında müdahale ederken, yaşananlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen iki bakanın oradan uzaklaşmaları sağlandı.