İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD Başkanı Barack Obama’dan gelecek hafta Malezya Başbakanı Necip Rezak ile yapacağı görüşmede, hapiste bulunan muhalefet lideri Enver İbrahim’in serbest bırakılmasını talep etmesi çağrısında bulundu.

Malaysian Insider'da yayımlanan habere göre, örgüt, 15-16 Şubat'ta California’da yapılacak ABD-ASEAN zirvesinde Necip ile bir araya gelmesi öngörülen Obama'dan, geçen yıl beş yıl hapis cezasına çarptırılan Enver İbrahim'e yönelik suçların düşürülmesini gündeme getirmesini istedi.

Örgütün Asya Direktörü Phil Robertson, Necip Rezak'ın zirveye davet edilmesinin Malezya’da insan hakları savunucuları tarafından eleştirildiğini hatırlatarak Obama’nın Enver İbrahim'in salıverilmesi ve Malezya’da siyasetçilerle eylemcilere yönelik baskılara son verilmesi çağrısında bulunmaması halinde halkın hayal kırıklığı yaşayacağına dikkati çekti.

Robertson, muhalefet liderinin haksız yere hapiste tutulmaya devam edilmesi durumunda Malezya adalet sistemine yönelik güven kaybının gün geçtikçe artacağını savundu.

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Enver İbrahim’e yönelik suçlamaların siyasi temelli olduğuna işaret edildi. Açıklamada sağlık durumu kötüleşen Enver'in acilen yurt dışında tedavi görmesi gerektiği de kaydedildi.

Malezya'da Yüksek Mahkeme, 10 Şubat 2015'te muhalefet lideri Enver İbrahim'i "fiili livatadan" suçlu bulan Temyiz Mahkemesi kararını onamış ve bir erkek yardımcısıyla ilişkiye girmekten suçlu bulunan muhalefet liderini beş yıl hapse mahkum etmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, yaptığı açıklamada "Başbakan Necip Rezak hükümeti, demokratik özgürlükler ve bireylerin özel hayatının korunması hakkı pahasına Enver İbrahim'e karşı siyasi amaçlı suçlamayı onadı. Bu duruma izin verilmesi, Malezya'da insan haklarına saygı ve demokrasinin daha fazla zarar görmesine neden olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.