Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye'deki insani dram gittikçe derinleşiyor. Halep ve çevre bölgelerinde yaşanan göç, BMGK'nın, askeri operasyonların durması ve ateşkesin sağlanması yönünde karar almasını gerektiriyor" ifadesini kullandı.

Arabi, 18 Aralık'ta alınan 2254 sayılı kararı hatırlatarak, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un bir ay içinde, ateşkese varmak için uygun bir mekanizma geliştirilmesiyle ilgili bir rapor hazırlamasını öngördüğünü ancak BMGK'nın henüz böyle bir mekanizma oluşturamadığını kaydetti.

Arabi açıklamasında, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun, Almanya'nın Münih kentinde yapacağı toplantıda uluslararası ve bölgesel güçlerin, Suriye'de ateşkesin sağlanması ve abluka altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılması konusunda uzlaşı sağlamalarını ümit ettiğini belirtti.

Bu yıl yaklaşık 30 devlet başkanı ve başbakan ile 70 dışişleri ve savunma bakanının katılacağı 52. Münih Konferansı'nda tartışılacak temel konuların başında, Suriye'deki iç savaş ve sığınmacı krizi geliyor.