ABD'de yayınlanan Foreign Policy dergisinin internet sitesinde yer alan Ceren Kenar ve Ragıp Soylu imzalı makalede, Suriye'de DAEŞ'e karşı operasyon yürüttüğünü iddia eden Rusya'nın Tuveynan bölgesinde teröristlerle işbirliği içinde olduğu belirtildi.

Makalede, Türk yetkililerin 2014 yılının başında DAEŞ'in ele geçirdiği doğalgaz tesisinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Gennady Timçenko'nun sahibi olduğu Stroytransgaz'ın, taşeron Hesco şirketi aracılığıyla yeniden inşaat faaliyetlerine başladığını ve Rus mühendislerin tesise döndüğünü belgelerle ortaya koyduğu kaydedildi.

Esed rejiminin inşası için 2007 yılında sözleşme imzaladığı Stroytransgaz'ın mühendislerinin, bölge 2013 yılında Suriyeli muhalifler tarafından ele geçirilene kadar Tuveynan'da inşa çalışmalarını yavaş da olsa sürdürdüğü, sonrasında arkalarında Suriyeli işçileri bırakarak tesisten kaçtıkları ifade edilen makalede, bu bilginin,Veysel Karani Tugayı üyelerinden Ebu Halid'in açıklamalarına dayandırıldığı belirtildi.

"ABD Hazine Bakanlığı yaptırım kararı aldı"

Makalede ayrıca ABD Hazine Bakanlığının geçen kasım ayında taşeron Hesco şirketinin sahibi George Haswani'ye karşı yaptırım kararı aldığı hatırlatıldı ve Haswani'nin, DAEŞ ve Esad rejimi arasında petrol satmakla suçlandığı, öte yandan kendisinin bu iddiayı reddettiği anlatıldı.

Makalede, Hesco ve Stroytransgaz arasındaki ilişkinin bununla sınırlı olmadığı, iki şirketin 2000 yılından bu yana Sudan, Cezayir, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde ortak projeler yürüttüğüne dikkat çekildi.

ABD Hazine Bakanlığı, daha önce Rusya ile Ukrayna arasında çıkan çatışmalarında, Timçenko'nun sahibi olduğu diğer şirketlerin Putin ile doğrudan bağlantısı olduğunu doğrulamıştı.