Fransa’da Dışişleri Bakanlığı görevini bırakan Laurent Fabius, Suriye konusunda ABD Başkanı Barack Obama’ya eleştirilerde bulundu ve Washington’un meydanı boş bırakması yüzünden Moskova’nın burada devreye girdiğini savundu.

Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliği görevine getirilen Fabius, Suriye konusunda RTL radyo kanalına önemli açıklamalarda bulundu.

Fabius, "Ben Obama’nın bütün gücüyle bölgeye müdahil olmak istemediğini düşünüyorum. Bunu 2013 yılında Esed halkına kimyasal silah kullandığında gördük. Obama, 'kimyasal silah kullanımı benim kırmızı çizgim, eğer gerçekleşirse harekete geçerim' dedi. Biz hepimiz harekete geçmeye hazırdık ama bir tepki gelmedi. Bundan sonra da Putin, Kırım, Ukrayna gibi birçok bölgede artık müdahale edebileceğine karar verdi" dedi.

Esed rejiminin, Suriye’de 260 bin kişinin ölümünün ve nüfusunun yarısını ülkeyi terk etmesinin baş sorumlusu olduğunu belirten Fabius, herkesin, dini, etnik ve görüşlerine saygı duyularak yaşayabileceği bir Suriye’nin Esed ile mümkün olamayacağını kaydetti.

Suriye’nin artık İran ve Rusya gibi müttefiklerine güvendiğini hatırlatan Fabius, Rusya’nın terör örgütü DAEŞ yerine, Suriye’de sivil halkı bombaladığını anlattı.

BM raporlarının, Esed’in insanlık suçu işlediği tespitinde bulunduğuna işaret eden Fabius, görevde olduğu süre içinde Rusya’nın sivil halka yönelik hava saldırılarının durdurulup, ateşkesin ardından müzakerelerin başlaması için çok çalıştığını ancak başarılı olmadığını dile getirdi.