ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Birleşik Arap Emirliği'nin (BAE) Suriye'ye özel kuvvet göndereceğini açıkladı. Carter, BAE'li mevkidaşıyla Brüksel'de kaldığı oteldeki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Suriyeli muhaliflerin DAEŞ terör örgütünün sözde başkenti Rakka'yı yeniden ele geçirmeye yönelik mücadelesine destek vermek için BAE'nin Suriye'ye özel kuvvet birimi göndermekte kendileriyle hem fikir olduklarını söyledi. Carter, ekibin Suudi özel güçleriyle desteklenen ABD liderliğindeki kuvvetlerin bir parçası olarak Rakka'yı geri almaya çalışan Suriyeli muhalifleri eğitmek için görevlendirileceğini kaydetti.

Münih'teki Suriye görüşmelerinde de duyurulduğu gibi ABD'nin DAEŞ'e karşı mücadelesinin süreceğine dikkati çeken Carter, "DAEŞ'e karşı açılan savaşta ateşkes olmayacak. Bunda net olalım" dedi.

Suriye'de görevlendirilecek özel kuvvet birimlerinin sayılarıyla ilgili detaylı bilgi vermeyen Carter, ABD ordusunun yardımların Suriye'ye ulaştırılmasında görev almayacağını ifade etti.