Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG), Suriye krizinin çözümü için abluka altındaki bölgelerde yaşayan halka acil erişimin sağlanmasının garanti altına alınması için yapılması gerekenlerin görüşülmesi amacıyla düzenlediği ilk toplantı, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

ISSG İnsani Erişim Çalışma Grubu'nun toplantısı, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland'ın başkanlığında, BM'nin Cenevre Ofisi'nde gerçekleşiyor.

Toplantıda, aralarında Türkiye, ABD ve Rusya'nın da bulunduğu 17 ülkenin temsilcisi yer aldı. Toplantıya Türkiye adına, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı katıldı.

Yaklaşık iki saat sürmesi öngörülen toplantının ardından Egeland'ın basın mensuplarına açıklama yapması bekleniyor.

"Abluka altındaki bölgelere vakit kaybetmeden girmek istiyoruz"

Egeland, "Suriye'de abluka altındaki bölgelere erişim için talebimiz ilettik. Abluka altındaki bölgelere vakit kaybetmeden, derhal girmek istiyoruz" dedi.

Toplantı sırasında BM'den yapılan yazılı açıklamada, ISSG İnsani Erişim Çalışma Grubu'nun ilk toplantısına başkanlık Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Egeland'ın, "Suriye'de abluka altındaki siviller uzun zamandır yardım bekliyor. Bu sefer onları hayal kırıklığına uğratmayalım" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, abluka altındaki bölgelere bu hafta yardım ulaştırılmasının öngörüldüğü ve acil yardım bekleyen bölgelere yardımların ulaştırılmasının tüm ülkeye erişimin önünü açacağı da belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ise "İlgili ülkelerden yetki alındığında, BM ve insani yardım kuruluşları önümüzdeki günlerde abluka altındaki Suriyeli sivillere yardım ulaştıracak" bilgisini verdi.