İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Almanya’da devam eden 52. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Suriye’de ateşkes olmasına ilişkin karar doğrultusunda İtalya’nın Suriye yararına 3 milyon avroluk kaynak ayırdığı bildirildi.

Yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de ayırdıkları kaynağın özellikle ülkenin kuzeyinde Halep ve civarındaki bombalama ve şiddetten kaçan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan onbinlerce sivil için olduğunu belirtti.

Bakanlık açıklamasında, 3 milyon avroluk yardımın 2 milyonluk diliminin Dünya Gıda Programı (WFP) aracılığıyla sığınmacılara sebze, pirinç şeker, un, bitkisel yağ gibi gıda yardımı yapılması şeklinde sağlanacağını, kalan 1 milyonluk dilimin ise Birleşmiş Milletlerin (BM) İnsani Yardımları Koordinasyonu’ndan sorumlu ofisi tarafından, çadır ve soba gibi daha çok barınma ihtiyaçlarını giderecek kaynaklara aktarılacağı ifade edildi.

Bu arada, Münih’te devam eden Güvenlik Konferansı’na katılan Gentiloni, burada yaptığı açıklamada, herkesin kararına saygı duyduğunu dile getirerek, “Bu, Suriye’ye kara birliği göndermeyi düşünenlerin kendi kararı olacaktır. Bu, İtalya’nın böyle bir kararı olmayacak aslında bu bir çözüm de değil” diye konuştu.