Güney Sudan'ın Yaban Hayatı Kurumu Genel Müdürü Tümgeneral Philip Chol Majok, basına yaptığı açıklamada, Afrika'nın en genç ülkesi Güney Sudan'da, 2 yıl boyunca devam eden iç savaş esnasında 500 kadar filin dişleri için öldürülmüş olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Majok, ocak ayında 15 filin öldürülmesiyle ilgili hazırlanan rapordan hareketle yapılan araştırmada ülke genelinde fil sayısında ciddi azalma yaşandığını tespit ettiklerini aktardı.

Uluslararası çevre ve yaban hayatını koruma kuruluşlarına göre, Güney Sudan'da 2007 yılındaki fil sayısı 5 bin civarındaydı. Güney Sudanlı yetkililer kaçak avlanma ve doğal dengenin bozulması sonucunda ülkedeki fil sayısının bugün 2 bin 500'e düştüğünü tahmin ediyor. 

Öte yandan Afrika fillerinin en fazla yaşadığı ülkelerden Tanzanya'da da fil nüfusunun azalma tehdidiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Bir diğer Doğu Afrika ülkesi Kenya'da kaçak avlanmalara rağmen filler istikrarlı bir şekilde varlıklarını koruyor. Kenya'da fil avcılığı yasaklanmış durumda ve yaban hayatı insansız hava araçlarıyla sürekli izleniyor. Kenya yasaları, yasa dışı fil avcılarına ağır cezalar öngörüyor.