Rusya'nın Suriye'de "terörle mücadele" iddiasıyla düzenlediği hava saldırıları terör örgütü DAEŞ unsurlarından çok, ılımlı muhalifleri ve bu grupların kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivil halkı hedef aldı.

Rusya, 30 Eylül 2015'ten bu yana saldırılarını, İdlib, Hama, Humus, Halep, Şam, Dera ve çevrelerinde muhaliflerin elinde olan bölgelere yoğunlaştırdı. Saldırılarda, cami, hastane, fırınların yanı sıra okul ve kreşleri de hedef aldı. 

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rusya, şimdiye kadar muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bulunan 22 hastaneyi hedef aldı. Halep, İdlib, Lazkiye ve Dera vilayetlerinde muhaliflerin kontrol ettiği bölgelerde bulunan hastaneler Rusların hedefi olurken, 8 hastane tamamen kullanılmaz hale geldi.

Okullar da hedefte

Rusya, Suriye'de yaklaşık 4 aydır düzenlediği hava saldırılarında ılımlı muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bulunan 27 okulu vurdu.

Muhalif çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından 14 Eylül 2013'te oluşturulan ve başbakanlığını Suriyeli politikacı Ahmed Tuma'nın yaptığı Suriye Geçici Hükümeti'nden alınan bilgiye göre, Rusya'nın şimdiye kadarki saldırılarında 14'ü Halep, 6'sı İdlib, 3'ü Şam, 1'i Rakka ve 1'i Deyr ez Zor'da olmak üzere 25 okul bombalandı.

Son olarak, dün, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Halep'in Azez ilçesinde iki okulun vurulması sonucu 6 çocuk hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

"Sivil seyreltme"ye devam

Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırılarında sivil yerleşimlerdeki okul, hastane, cami, fırınları hedef alması, daha önce Çeçenistan'da uyguladığı "sivil seyreltme" taktiğini akla getiriyor. Çeçen savaşçıları kara gücüyle alt edemediği için hedefi sivillere yönelten Rusya, katliam ve korkutma yoluyla sivilleri yerlerinden etmişti.

Çeçenistan'da olduğu üzere tüm Suriye'yi savaş alanına dönüştürme politikası izleyen Rusya, Esed'in kara saldırılarına havadan destek sağlayarak sivillerin muhaliflere verdiği desteği kırmaya çalışıyor.

Sivil savunma ekiplerinden alınan bilgiye göre, 26 Ocak itibariyle Rus hava saldırıları sonucu muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde toplam bin 815 sivil hayatını kaybetti.