Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah, 84 gündür açlık grevi yapan Filistinli gazeteci Muhammed el-Kıyk ile dayanışma içerisinde olduğunu göstermek için süresiz açlık grevine başladı.

Arap Takip Komitesi’ne bağlı Özgürlükler Komitesi Üyesi Tevfik Muhammet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Salah’ın, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Kıyk’ın tedavisi için bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebini reddetmesi üzere süresiz açlık grevine başladığını belirtti.

Salah’ın, imkanı olanları açlık grevi eylemlerine katılmaya çağırdığını ifade eden Muhammet, Arap Takip Komitesi Başkanı Muhammet Berke’nın yanı sıra onlarca kişinin eyleme katılacağını kaydetti.

Muhammet, söz konusu eylemin, Kıyk’e yönelik suç işlemeyi amaçlayan İsrail’in uygulamalarını protesto etmek için yapıldığını söyledi.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden daha önce yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Yüksek Mahkemesi, Cemiyetin Hukuk Birimi Başkanı Cevad Bulis tarafından mahkemeye sunulan Kıyk'ın tedavisi için Batı Şeria'daki bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebini reddetti" ifadesi kullanılmıştı.

Öte yandan, İsrail polisinin Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah'ı, 84 gündür açlık grevi yapan Filistinli gazeteci Muhammed el-Kıyk'ın hastanedeki odasından çıkardığı bildirildi.

İsrail'deki Arapların en büyük siyasi grubu Arap Takip Komitesi’ne bağlı Özgürlükler Komitesi üyesi Tevfik Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kıyk ile dayanışma amacıyla açlık grevine başladığı bildirilen Salah ile bazı aktivistlerin, Filistinli gazetecinin El-Afule Hastanesindeki odasından çıkarıldığını belirtti. 

Muhammed, İsrail güçlerinin Salah ile beraberindeki aktivistleri hastaneden de çıkarmak istediğini ancak Salah ile diğer aktivistlerin buna karşı geldiğini aktardı.