1948 Filistin İslami Hareketi Lideri Şeyh Raid Salah, İsrail'in 85 gündür açlık grevinde olan Filistinli Gazeteci Muhammed el-Kıyk'ı sistematik olarak öldürme operasyonu yürüttüğünü belirtti. 

Kıyk'ı ziyaret için gittiği El-Afule Hastanesi'nden zorla çıkarılan Salah, hastanenin önünde AA muhabirine gazetecinin sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kıyk'ın ölümle yaşam arasında gidip geldiğini ifade eden Salah, şöyle konuştu:

"İsrail emniyet kurumları ve hükümeti sistematik öldürme operasyonu yürütüyor. Bu nedenle Filistinli grupların açlık grevinin 85'inci gününde hızlı ve güçlü şekilde müdahale etmesi gerekir. Filistinli gazeteci, bir iskelete döndü ve uyarılara neredeyse hiç tepki vermiyor. İnme belirtileri var. Açlık grevinin doğası gereği sağlık durumunun risk barındırdığı biliniyor. Ayrıca Kıyk sağlık kontrolü yaptırmayı kabul etmiyor."

Kıyk'a destek olmak için açlık grevine girdiklerini öğrenen İsrail güçlerinin çılgına dönerek kendilerini ve Kıyk'ın diğer ziyaretçilerini zorla dışarı çıkardığını anlatan Salah, şiddetin bununla da sınırlı kalmadığını ve beraberindeki açlık grevi yapan 3 gencin gözaltına alındığını, birinin ise ciddi şekilde dövüldüğünü ifade etti.

Kıyk: Direnişim özgür veya şehit olmadan sonlanmayacak

Salah, Kıyk'ın kendisine vasiyet niteliğinde bir mesaj bıraktığını ve bu mesajda, açlık grevini Filistin halkına yapılan zulmü sonlandırmak, Filistin davasını uluslararası topluma taşımak amacıyla yaptığını, ailesine ve arkadaşlarına özlemlerini ifade ettiğini, kendisine destek olan herkese teşekkürlerini sunduğunu, direnişinin özgür veya şehit olmadan sonlanmayacağını belirttiğini aktardı.

Serbest bırakılma talebi reddedildi

Bu arada, İsrail Yüksek Mahkemesi, Kıyk'ın serbest bırakılması talebini reddetti. Mahkeme ret kararına gerekçe olarak, "Hamas'ın terör faaliyetlerine katılan bir üyesi olduğu yönünde açık deliller bulunduğu" iddia etti.

Mahkeme, "Kıyk'ın kendi sağlık durumu ile ilgili konu sadece kendi elinde olan bir şeydir" açıklamasında bulundu. Filistinli gazeteci Kıyk, İsrail hapishanesinde tutulmasına son verilmesi için dilekçe yazarak yüksek mahkemeye başvurmuştu.

Öte yandan, Kıyk'ın hastanede acı içerisinde çığlık atıp kıvrandığını gösteren bir videonun dün sosyal medyada yayınlanması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.