ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, YPG’nin Suriye'nin Azez ilçesi çevresinde yaptığı saldırılara ilişkin soruları yanıtladı.

Mark Toner, "ABD’nin YPG’ye silah yardımı yaptığı ve bu yardımların PKK’nın eline geçerek Türkiye’deki terör saldırılarında kullanıldığına" ilişkin haberler hakkındaki bir soru üzerine, “Biz YPG’ye silah vermedik” dedi.

Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu söyleyen ve DAEŞ’e karşı sürdürülen operasyonlarda önemli bir rolü bulunduğuna dikkati çeken Toner, “Türkiye ile verimli görüşmeler yapıyoruz. Biz YPG’nin hareketlerinin zarar verici olduğuna dair görüşlerimizi söyledik. Türkiye’nin top atışlarını durdurması gerektiğini de söyledik” ifadesini kullandı.

Toner, Türkiye’nin angajman kuralları çerçevesinde top atışıyla hedef aldığı YPG'nin ABD tarafından desteklendiği iddialarına ilişkin ise şunları kaydetti:

“Çok fazla detaya girmeden şunları söyleyebilirim. Suriye’de YPG’nin farklı bölümleri var ve bizim desteklediğimiz YPG grupları aslında bunlar değil. Açıkçası hepsi aynı örgütün bölümleri, fakat desteklediğimiz Halep civarında toprak ele geçirmeye çalışanlar değil. Bizim hava saldırılarıyla desteklediğimiz gruplar, çeşitli biçimlerde Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ’e karşı etkili bir biçimde savaşıyor."

PYD/YPG'nin Azez'de kendine avantaj sağlamaya çalışmasıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Mark Toner, "Dün bu konuda söylediklerimi bugün yeniden vurgulamak isterim. YPG güçlerinin Afrin dışındaki (Azez'e yakın yerleri de kapsayan ve Minnağ Havalimanı'nı da içine alan) bölgede yeni yerleri ele geçirmeye çalıştıklarının farkındayız. Biz hem kamuya açık şekilde hem de PYD liderleriyle yaptığımız özel görüşmelerde bu hareketlerin 'zarar verici' olduğunu ve DAEŞ’i ortadan kaldırmak için ortaya koyduğumuz ortak mücadeleyi baltaladığını dile getirdik" ifadelerini kullandı. 

“Yorum yok”

Sözcü Toner, ABD’nin desteklediği YPG’nin aynı zamanda Suriye rejimi ve Rusya tarafından da desteklendiğine ilişkin bir soruyu ise “Bunu destekleyecek bir delil görmedik” diye yanıtladı.

Bunun üzerine Toner’a, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi’nin dün BM Güvenlik Konseyi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, "ABD yönetimi tarafından desteklenen bu Suriyeli Kürt grup, aynı zamanda Suriye hükümeti tarafından da destekleniyor” sözleri hatırlatıldı. Mark Toner, buna karşılık da “yorum yok” demekle yetindi.

Uçuşa yasak bölge konusunda tutum aynı

Mark Toner, Almanya Başbakanı Merkel’in, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda "İyi niyet göstergesi olabilir ve yapılan görüşmeler sırasında tartışılabilir" yönündeki sözlerini de değerlendirdi.

Toner, “Bu açıklamaları gördük ve bizim uçuşa kapalı bölge konusundaki tutumuzda bir değişiklik yok” ifadesini kullandı.

"Türkiye'ye karşı hasmane tutum yok"

"ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak nitelendirmemesi ve PKK ile PYD arasındaki bağın görmezden gelinmesinin Türkiye'ye karşı hasmane bir tavır olup olmadığı" şeklindeki soruyu da cevaplayan Toner, "Bu Türkiye'ye karşı hasmane bir tutum değildir. Sadece bizim PYD'nin rolü ve PKK ile bağına ilişkin farklı görüşlerimiz var, ki PKK bir terör örgütüdür ve Türkiye'nin PKK ile mücadelesini destekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.