Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG) Cenevre'de bugün BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura başkanlığında bir toplantı yapacağı bildirildi.

BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, BM sözcülerinden Michele Zaccheo, ISSG üyelerinin öğleden sonra bir araya geleceğini, de Mistura'nın da Şam'dan Cenevre'ye gelerek toplantıya başkanlık edeceğini söyledi.

ISSG toplantılarına, aralarında Türkiye, ABD ve Rusya'nın da bulunduğu 17 ülkenin temsilcisi katılıyor. Türkiye'yi toplantıda, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı temsil ediyor.

ISSG üyelerinin Cenevre'de gelecek hafta çarşamba ya da perşembe günü yeniden toplanmaları bekleniyor.

Toplantılarda, Münih'teki anlaşma çerçevesinde, Suriye'de abluka altındaki ve ulaşması zor olan bölgelerdeki halka acil erişimin sağlanmasının garanti altına alınması amacıyla atılacak adımlar değerlendiriliyor.

İsveç gazetesi Svenska Dagbladet'e açıklamada bulunan de Mistura, "Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin 25 Şubat'ta başlayacağını söylemek gerçekçi olmaz. En az 10 gün hazırlık ve davetiye sürecine ihtiyacımız var. Suriye'de ateşkes sağlanırsa ve insani durum iyileştirilirse görüşmelelerin başarılı olma şansı var" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ABD ve Rus askeri yetkililerinin, Suriye'de ateşkes sağlanması için Cenevre'de ISSG toplantısı öncesinde bir görüşme yaptıkları açıklandı.

Cenevre'de dün yapılan ISSG toplantısına başkanlık eden de Mistura'nın Danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, Suriye'de son 24 saatte 114 kamyon insani yardım malzemesinin abluka altındaki 5 bölgede 80 bin kişiye ulaştırıldığını, terör örgütü DAEŞ'in kontrolü altındaki Deyrizor şehrinde de 200 bin kişi için havadan yardım bırakmayı planladıklarını söylemişti.