Mısır'ın başkenti Kahire'nin güneyindeki El-Akreb Hapishanesinde tutuklu bulunan gazetecilerden bazılarının, kendilerine kötü muamelede bulunulduğu gerekçesiyle açlık grevi başlattığı bildirildi.

Basın Özgürlüğü Arap Gözlemevi'nden yapılan yazılı açıklamada, Akreb Hapishanesinde tutuklu bulunan gazetecilerden bazılarının, kendilerine kötü muamelede bulunulduğu gerekçesiyle açlık grevi başlattığı belirtilerek, söz konusu gazetecilerle dayanışma içinde olunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Akreb Hapishanesinde gazetecilere kötü muamelede bulunulduğu, en basit haklarından, sağlık hizmetinden ve ailelerinin yasal ziyaretlerinden mahrum bırakıldıkları gerekçesiyle ailelerin gazeteciler sendikasına şikayetlerde bulunarak, yavaş ölüme maruz kalan yakınlarının kurtarılması için girişimde bulunulmasını istedikleri belirtildi.

Tutuklu gazetecilerin çoğunun sağlık sorunları yaşadığı, hapishane dışında ihtisas hastanelerine nakledilme ihtiyacının olduğu ifade edilen açıklamada, gazetecilerin hayatlarının sorumluluğu Mısırlı yetkililere yüklenerek, basın özgürlüğüyle ilgilenen uluslararası kurum ve kuruluşlardan söz konusu gazetecileri kurtarmak için girişimde bulunmaları talep edildi.

Cumartesi günü de aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayret Şatır, kapatılan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, HAP Başkan Yardımcısı Isam el-Aryan, eski Gençlik Bakanı Usame Yasin, eski Yerel Kalkınma Bakanı Muhammed Ali Bişr gibi isimlerin yer aldığı Akreb Hapishanesindeki tutuklulardan bazıları açlık grevi başlatmıştı.

Tutukluların yakınları, hapishaneye yiyecek ve giyecek girişi ile tutukluların her gün bir saat yürüyüş yapmasına izin verilmesini, görüş saatlerinin bir saate çıkarılmasını, ziyaret esnasında konuşmaların dinlenilmemesini, hastaların tedavi için Tora Hapishanesine nakledilmesini ve Akreb'deki 6 tutuklunun ölümüne sebep olan yetkililerin cezalandırılmasını istiyor.

Akreb Cezaevi, "rejim karşıtı muhalif tutuklulara" tahsis edilmesi için 1993 yılında devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde kurulmuştu.