Makedonya'nın pazartesi günü Irak ve Suriyeliler dışındaki göçmenlere sınırını aniden kapatması nedeniyle 20 bin mülteci Yunanistan'da mahsur kaldı. Stadyumlar mültecilere ev sahipliği yaparken, yüzlerce insan yiyecek için devasa sıralar oluşturuyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; Bu manzara altında dün iki Pakistanlı göçmen, Atina'nın merkezindeki Viktorya Meydanı'nda protesto için kendini asmaya kalktı. Mültecilerden biri, kumaş parçalarını birleştirerek kendini ağaca astı.
Çevredekilerin yardımıyla boynundaki ilmikten kurtarılan talihsiz adamın, bilincini kaybettiği ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.
Birleşmiş Milletler rakamlarına göre; geçen yıl Türkiye üzerinden Yunanistan'a 800 bini aşkın mülteci geçti. Büyük oranda Suriye ve Iraklı olan mülteciler Yunanistan'dan Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyor. Dün BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, en az dokuz aylığına yüzlerce odası bulunan otelleri kiralayacağını açıkladı. Yunanistan'daki tüm merkezler dolu olduğu için göçmenler stadyumlarda barındırılıyor.