Irak'ta Musul Vilayet Meclisi'nin kentin terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılması operasyonuna Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin katılmasını reddettiği bildirildi.

Meclisten yapılan açıklamada, "Haşdi Şabi'ye mensup bazıları tarafından Irak'ın Diyala, Salahaddin ve Enbar kentlerinde meydana gelen ihlallerden dolayı Musul Vilayet Meclisi olarak Haşdi Şabi'nin Musul operasyonuna katılmasını reddediyoruz" denildi.

Musul'u kurtarma operasyonunda yer alacak güvenlik güçleri içerisinde ülkenin kuzeyinden güneyine kadar tüm halk kesiminden insanların bulunduğu ifade edilerek, bu güçler tarafından söz konusu bölgelerde herhangi bir ihlalin yaşanmadığına işaret edildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçtiğimiz 20 Şubat tarihinde Haşdi Şabi'nin Musul'u kurtarma operasyonunda yer alacağını söylemişti. İbadi, bu milislerin katılmaması için ABD yönetimi tarafından herhangi bir baskının olmadığını da ifade etmişti.

Konuyla ilgili AA'ya açıklama yapan Musul Vilayet Meclisi üyesi Gezvan Hamid, meclisin Haşdi Şabi'nin operasyona katılmasını görüşmek için Duhok'taki geçici binasında toplandığı bilgisini vererek, "22 üyemiz Haşdi Şabi'nin operasyona katılmaması yönünde oy kullandı. Geri kalan 8 üye ise oyunu bunların (Haşdi Şabi) katılması yönünde kullandı" dedi.