Almanya Başbakanı Angela Merkel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Başbakanlık’ta yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Türkiye-AB Zirvesi’nin sonunda AB devlet ve hükümet başkanlarının aldığı kararların yer aldığı ortak açıklama ile ilgili bir soru üzerine Merkel, gelecek hafta ayrıntılarının karara bağlanması hedefiyle dün kabul edilen bu ortak açıklamayla sığınmacı sorunu konusunda çok önemli bir adımın atıldığını söyledi.

“AB-Türkiye işbirliğinin derinleşmesinin temel yapısı, bu ortak açıklamada netleşti” diyen Merkel, yasa dışı göç ile mücadelede ilerleme sağlanmasının memnuniyetle karşılandığını kaydetti.

Ban'dan Türkiye'ye övgü

Ban ise AB-Türkiye Zirvesi'ne ilişkin soru üzerine, AB içinde veya AB ile Türk hükümeti arasındaki müzakerelerle ilgili ayrıntılı bir açıklama yapacak durumda olmadığını belirterek, “Ancak iki tarafın da uygun bulduğu bir anlaşmaya varılmasını umut ediyorum" dedi. 

Suriye’nin komşu ülkelerinde sığınmacıların barındığı Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye’yi ziyaret ettiğini ifade eden Ban, şöyle konuştu:

"Dünyadaki birçok sığınmacı kampını gezdim. Suriye’den gelen sığınmacı krizi henüz bitmedi. Biz, BM ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği olarak düzenli olarak bu sığınmacı kamplarını ziyaret ediyoruz. Bundan dolayı Türk hükümetinin ve Türk halkının cömertçe davranışlarını burada övgüyle anmak istiyorum. 2,5 milyondan fazla sığınmacı kabul ettiler ve barındırdılar. Bu insanlara bakmanın ve barındırmanın nasıl bir boyut olduğunu bir düşünün."