Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, mezhepçi politikasını değiştirmesi halinde ülkesinin ilişkilerinde İran'la yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu belirtti.

Cubeyr, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın kapanışında yaptığı basın açıklamasında, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, halkından 400 bin kişinin ölümü, 12 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kalması ve ülkenin yıkılmasından sorumlu olduğunu söyleyerek, "Esed için Suriye'de bir gelecek yok. Ya siyasi süreç ya da askeri operasyonlarla gidecek, bu kesin bir konu" dedi.

Esed'in gideceğinin altını çizen Cubeyr, "Esed rejimi, İran'dan yardım istedi, İran Hizbullah gibi Şii milislerine de yardım etti, başarısız oldu. Başka ülkelerden yardım istendi, başarısız oldu. Sonra Rusya müdahale etti, Beşşar Esed'i kurtaramadılar. Esed'in siyasi süreç çerçevesinde gitmesini temenni ediyoruz. Cenevre grubu olarak Suriye'nin dostlarına destek için bunu hedefliyoruz" diye konuştu.

İran-Suudi Arabistan ilişkilerindeki gerginlik

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin, Tahran'ın Suudi Arabistan ve bölge ülkelerinin işlerine müdahalesi nedeniyle gerildiğini belirten Cubeyr, sözlerine şöyle devam etti:

"İran ile ilişkimiz onun mezhepçi politikası nedeniyle kötüleşti. İran, oluşturduğu bu politikayı, terör ve bölgedeki ülkelerde kurduğu terör hücreleriyle destekledi. Eğer İran bu siyasetini değiştirirse ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmamızı engelleyecek bir neden yok. İyi komşuluk ve başkalarına müdahil olmamaya dayalı daha iyi ilişkiler inşa edebiliriz."