Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi lideri Mahatma Gandi'nin torunu, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kadın hakları savunucularından Ela Gandi, Afrika'da kadının ezildiğini ve haksızlığa uğradığını, beyaz ve siyah kadınlar arasında ayrımcılık yapıldığını söyledi.

ANKA Kadın Araştırmaları Merkezi'ni ziyareti sırasında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gandi, toplumun kadına yönelik yaklaşımı nedeniyle kadın hakları savunucusu olduğunu belirtti.

Gandi, Güney Afrika'da beyaz kadınların siyah kadınlardan ayrı tutulduğunu vurgulayarak, "Güney Afrika'da beyaz kadınlar evde iş yapmazlar. Toplumda da yerleri oldukça ayrıdır. Siyahi kadınlara göre üstün tutulurlar" dedi.

Demokratikleşmeyle başlayan kadın hareketleri

Gandi, Güney Afrika'da kadın hareketlerinin demokratikleşme hareketleriyle birlikte başladığını, bunun için mecliste komiteler kurulduğunu söyledi. Komitelerde ilk söz sahibi oldukları zamanlarda, kadınların sayısının az olduğuna değinen Gandi, yeni yasalarla birlikte kadınların Meclis'te daha çok temsil edilmeye başladığını kaydetti.

"Dedem Gandi'den haksızlıklara karşı sessiz kalmamayı öğrendim"

Dedesi, Hindistan Bağımsızlık Hareketinin siyasi lideri Mahatma Gandi'den şiddetsiz eylemi öğrendiğini belirten Ela Gandi, "Dedem Gandi'den haksızlıklara karşı sessiz kalmamayı öğrendim. Haksızlıklara karşı ayakta durmamız ve sesimizi yükseltmemiz gerektiğini öğrendim. Ne olursa olsun yanlış bir şeyle karşılaştığımızda müdahalede bulunmalıyız" dedi.